Zajęcia biblioterapeutyczne z książką Anny Onichimowskiej

We wtorek 31 maja w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się kolejne, ósme, zajęcia biblioterapeutyczne, w których uczestniczy klasa 0b ze Szkoły Podstawowej nr 3. Tym razem dzieci zapoznały się z książką Anny Onichimowskiej pt. „O zwierzaku, którego nie było”.

Bohaterem opowieści jest rodzeństwo Marcin i Natalia. Pewnego wieczoru Natalka narysowała dziwne zwierzątko, które nie wygląda jak żadne inne. Wcześniej narysowane zwierzęta – słoń, wielbłąd, tygrys, papugi i inne – nie mogą zaakceptować „nowego” w swoim lesie. Od koloru futra nazywają go Żółty i traktują bardzo źle. Dochodzi do tego, że oskarżają go nawet o kradzieże i zniszczenia, których na pewno nie mógł popełnić. Rodzeństwo postanawia więc dorysować jeszcze jedno zwierzątko, które być może będzie miało więcej serca dla „dziwaka”.
Dzięki opowieści dzieci dowiedziały się, że pomimo zewnętrznego piękna (błękitne papużki) można być brzydkim wewnętrznie. Nie mogły zrozumieć, dlaczego inność Żółtego tak bardzo drażniła zwykłe zwierzęta.

Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali i upiększyli Żółtego. Niektórzy nawet postanowili przerobić go na konkretne zwierzątko. Efektem pracy było wspólne zdjęcie, na którym widać odmienionego Żółtego.