32. numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny

Ukazał się kolejny 32. numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie odbyła się w Czytelni MBP tradycyjna promocja numeru, jednak można obejrzeć prezentację online. Czasopismo jest już także dostępne we wszystkich działach bibliotecznych.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji online 32. numeru, którego zawartość w nagraniu omawia redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski wraz z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anną Lipińską.
Głównym tematem tego „Kwartalnika Chojnickiego ” są biblioteki w Chojnicach. W tym pierwszym dziale można przeczytać trzy teksty. Anna Czapczyk przybliża bibliotekę Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego. Anna Szydeł-Eichenlaub opisuje bibliotekę Zespołu Szkół przy Nowym Mieście, której historia związana jest z dziejami chojnickiego gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Andrzej Wielewski przybliża chojnicką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. W części tej nie został zamieszczony tekst o Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdyż jej dziejom i działalności poświęcony był pierwszy numer „Kwartalnika” w 2012 roku, a biblioteczne wydarzenia są na bieżąco relacjonowane w drugim dziale pisma.

W Kronice chojnickiej można przeczytać dwa teksty o tym, jakie działania w związku z epidemią koronawirusa podjęły władze miejskie Chojnic oraz starostwo powiatowe. Maria Czaplewska napisała o akcji „Chojnice pomagają! Szyjemy maseczki!”, dzięki której instytucje i mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w maseczki w pierwszym okresie pandemii, gdy były one trudno dostępne. W dziale tym znajduje się też tekst opisujący otwarcie dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej po ośmiu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii oraz tekst o tym, jak chojnickie muzeum funkcjonowało bez zwiedzających. Z powodu reżimu sanitarnego w minionym kwartale nie odbywały się w naszym mieście imprezy masowe. W numerze można jednak przeczytać o inicjatywach, które miały miejsce pomimo epidemii. Jacek Klajna opisał album z fotografiami Daniela Frymarka „Spacerem po Chojnicach”, a Milena Bankert i Żaneta Jasińska o chojnickiej grze RPG „Przebudzenie Bogów”. Irmina Szyca relacjonuje wręczenie nagród burmistrza najlepszym uczniom miejskich szkół, a także chojniczanom za osiągnięcia w kulturze i sporcie. Na trzy pytania, dotyczące tym razem 30. rocznicy samorządności, odpowiada Maria Eichler, a stowarzyszeniem opisanym przez Emilię Kalittę jest Uniwersytet Trzeciego Wieku przy PWSH „Pomerania”. Część tę zamyka kronika wydarzeń za drugi kwartał tego roku.

W dziale Z dziejów miasta pierwszy tekst dotyczy historii chojnickiego zespołu punkrockowego Propaganja, a jego autorem jest członek tej grupy Robert Kosiedowski. Andrzej Lorbiecki przybliża dzieje dwóch ciekawych budynków przy ul. Człuchowskiej, z kolei Kazimierz Jaruszewski wspomina postać ks. Jana Wróblewskiego w 200. rocznicę jego urodzin oraz analizuje, jakie imiona nosili uczniowie kończący w 1900 roku chojnickie gimnazjum. W rubryce Chojnice i okolice zamieszczony został tekst Mateusza Naklickiego opisującego wodne wyprawy Karola Wojtyły po okolicach Chojnic. Bohaterem Oficyny artystycznej jest Piotr Górski, autor oryginalnych rysunków z elementami fantastyki. 14 zdjęć prac chojniczanina można obejrzeć na łamach „Kwartalnika Chojnickiego”.
Spis treści

Fragmenty artykułów znajdujących się 32. numerze „Kwartalnika Chojnickiego”