Wróć

Czym jest własność?

data dodania: 2024.02.27

We wtorek 27 lutego 2024 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszli uczniowie klasy IIa ze Szkoły Katolickiej w Chojnicach na cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne.

Na wstępie bibliotekarka zadała uczniom pytania: czy wiedzą, czym jest własność?, czy jest coś, co jest tylko ich? Uczniowie nie mieli problemu z odpowiedziami na pytania. Wymienili dość sporą liczbę przedmiotów, które uważają za swoje własne i niczyje inne. Wśród wymienianych rzeczy pojawiły się pamiętniki, pudełka ze skarbami, maskotki. Padły także odpowiedzi, które wywołały szerszą dyskusję m.in. telefony, komputery, a nawet własne całe pokoje. 

Po tych rozmowach prowadząca przeczytała fragment książki pt. „Walizka pana Hanumana” Rafała Witka. W wybranym fragmencie poznajemy dziewczynkę, która w pewien deszczowy marcowy dzień biegnie za podwórko oglądać jak przejeżdża cyrk. Oglądając kolorowe samochody m.in. z małpami i tygrysem, zauważa, iż z jednego z aut wypada pewien przedmiot. A jest nim walizka pana Hanumana. Dziewczynka zabiera walizkę do domu i ją otwiera.

Bibliotekarka przygotowała dla dzieci kartonową „walizkę”, w której ukryła kilka przedmiotów. Poprosiła uczniów o próbę zgadnięcia, co tam mogło się znajdować. Każdy mógł wziąć „walizkę” do rąk, mógł nią potrząsnąć, ale nie można jej było otworzyć. Swoje pomysły na to, co może mieścić się w środku uczniowie przelali na papier. Każdy otrzymał kolorowankę z rysunkiem otwartej walizki. Po wykonaniu zadania, uczniowie opowiedzieli o swoich narysowanych pomysłach. Wtedy otwarto walizkę, w której ukryte były między innymi rysunki, woreczek z drobiazgami, kolorowe piłeczki oraz prawdziwe chusty cyrkowe.

Następnie nastąpiła zabawa oddechowa. Każdy mógł wypróbować swoich sił dmuchając jak najmocniej na chustkę. Kto miał ochotę mógł stanąć do zawodów. Uczniowie bardzo starali się wypaść jak najlepiej. Na zakończenie bibliotekarka zapytała dzieci, czy główna bohaterka książki postąpiła dobrze otwierając nie swoją walizkę? Tutaj zdania były podzielone, więc potrzebny był krótki powrót do początku spotkania, czyli rozmowy na temat własności. Potem uczniowie będący czytelnikami oddziału mieli jeszcze  czas na wypożyczenie wybranych książek.