Grupa Gumisie z „Bajki” była na ostatnich zajęciach biblioterapeutycznych

data dodania: 2023.11.28

We wtorek 28 listopada 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się ostatnie z cyklu spotkań biblioterapeutycznych dla grupy Gumisie z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”.

Bibliotekarka na wstępie poprosiła dzieci o próbę wymienienia rzeczy, które według nich są niezbędne, żeby dobrze czuły się w domu. Naturalnie każdy przedszkolak miał kilka pomysłów, co by to mogło być. Wśród wymienianych były m.in.: poduszka, kocyk, łóżko, przytulanka, ciepło, woda, dobry wzrok, zdrowie, gorące kakao lub herbata, materac, zapas pieniędzy, zabawki do zabawy.

Następnie przyszedł czas na przeczytanie bajki pt. „W jaskini brązowego misia” Yuval Zommer. Pewnego dnia miś wybrał się na spacer i znalazł jaskinię, w której postanowił zamieszkać. Była idealna. Gdy ponownie poszedł na spacer zaobserwował, że ludzie też mają jaskinie, ale są one wypełnione RZECZAMI. Miś postanowił, że on także ich bardzo potrzebuje.

W trakcie słuchania Gumisie zwracały uwagę na ilustracje w książce wypełnione drobnymi przedmiotami. Bardzo im się one podobały. Dzięki opowieści wszyscy dowiedzieli się, że nadmiar przedmiotów może być uciążliwy i tak naprawdę jest tylko kilka niezbędnych rzeczy, które ludzie potrzebują, żeby czuć się w swoich domach i mieszkaniach dobrze. Nie zawsze są to rzeczy materialne, chociaż własna poduszka lub przytulanka potrafią zdziałać cuda. Dla zwierząt natomiast najważniejsze są zupełnie inne rzeczy, nie ludzkie przedmioty.

Kolejnym punktem zajęć była praca plastyczna. Przedszkolaki przyozdobiły misiową jaskinię. Wybrały tylko same niezbędne rzeczy. Prace można podziwiać w pomieszczeniu oddziału.

Grupa przychodziła wraz z paniami na spotkania w bibliotece w każdy wtorek pierwszego semestru. Bardzo ciężko było się pożegnać. Były więc uściski i wymiana drobnych prezentów. Dzieci obiecały zaglądać do biblioteki jako czytelnicy. Część z Gumisiów regularnie wypożycza książki w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, więc mamy pewność, że nadal będziemy spotykać się w bibliotece.