Gumisie z „Bajki” rozmawiały w bibliotece o zarazkach

data dodania: 2023.11.07

We wtorek 7 listopada 2023 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, jak co tydzień, zawitała grupa Gumisie z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” na zajęcia biblioterapeutyczne. Tym razem bibliotekarka zaprosiła przedszkolaki do wysłuchania trochę innej opowieści o trzech świnkach pt. „Wilk ma okropny katar. Jak unikać zarazków” Steve’a Stallmana.

W tej historyjce wilk o imieniu Straszny Wilk wcale nie jest straszny tylko miły, a świnki (nie za bardzo uprzejme) nadal budują swoje chatki z różnych materiałów. Podczas czytania dzieci starały się zgadywać, co wydarzy się na kolejnych kartach książki i czasem faktycznie im się to udawało. Opowieść dotyczyła sytuacji, w której bardzo szybko rozprzestrzeniają się zarazki i jak po kolei wszystkie zwierzątka zarażają się od siebie katarem.

Prowadząca poprosiła przedszkolaki o pokazanie, jak one kichają. Okazało się, że nie wszystkie dzieci zasłaniają przy tym buzię. Ta sama sytuacja dotyczy także kaszlu. Następnie zadała pytanie, co możemy zrobić, aby nasz katar nie stał się katarem całej grupy. Kilkoro dzieci od razu przypomniało sobie, że kichając i kaszląc należy zasłaniać buzię i to nie otwartymi dłońmi, tylko ramieniem (rękawem) lub chusteczką. I gdy już zdarzy nam się kichać lub kaszleć w ręce, to szybko musimy je umyć, bo zarazki możemy roznieść na dłoniach.

Po rozmowie przyszedł czas na zadanie. Tym razem maluchy miały pokolorować świnkę i osobno ubranie dla niej. Po wycięciu ubranka zostaną nałożone na małą bohaterkę książki i wtedy dopiero wszyscy zobaczą końcowy efekt. Kolejne spotkanie z Gumisiami już za tydzień.