Wróć

„Nie” – czyli do czego nam to słowo?

data dodania: 2024.03.19

We wtorek 19 marca 2024 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszła klasy IIa ze Szkoły Katolickiej w Chojnicach na cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne.

Na wstępie bibliotekarka zapytała uczniów, do czego jest nam potrzebne słowo „nie” i co ono oznacza? Dzieci nie miały najmniejszego problemu z odpowiedziami. Od razu też wymieniały konteksty, w których słowo to było przez nich używane.

Następnie prowadząca przeczytała tekst Dagmary Geiser pt. „Nie jest źle mówić nie! O wyrażaniu i szanowaniu sprzeciwu”. Historyjka opowiada o grupie dzieci i pewnej pani Róży, która pochopnie wypowiada życzenie do spadającej gwiazdy, w którym życzy sobie, aby słowo „nie” zniknęło raz na zawsze. Jak można się domyślić, wprowadza to wiele zamieszania w spokojnym życiu mieszkańców miasteczka i doprowadza do śmiesznych (ale nie tylko) sytuacji.

Książka jest napisana w bardzo humorystyczny sposób, a ilustracje są barwne i przyjazne. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania w trakcie słuchania czytanego przez bibliotekarkę tekstu, były także fragmenty, które oni sami mieli okazję przeczytać. Trzeba dodać, że uczniowie klasy IIa świetnie radzą sobie zarówno z czytaniem, jak i pisaniem, co mogli udowodnić, używając flamastra i tablicy flipchart. Dzięki tekstowi każdy może dowiedzieć się, że są różne sposoby na wyrażanie słowa „nie” i występuje ono w dużej ilości kontekstów.

Na zakończenie spotkanie uczniowie każdy miał za zadanie napisać na karteczce swoje ulubione słowo. Zrobiły to zarówno dzieci, jak i panie bibliotekarki oraz pani nauczycielka. Każdy pisał swoje słowo anonimowo. Prowadząca zebrała karteczki od dzieci i rozłożyła na podłodze, aby wszyscy mogli popatrzeć, jakie są ulubione słowa grupy. Miło było odczytywać niektóre ze słów. A jakie jest Twoje ulubione słowo?

Kolejne zajęcia z klasą IIa już w następnym tygodniu.