Ostatnie spotkanie DKK dla młodzieży

data dodania: 2023.09.19

W poniedziałkowe popołudnie 18 września 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się pożegnalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Dziewczęta zdały w tym roku maturę i nie będą już członkami młodzieżowego DKK, klub zacznie teraz działać w nowym składzie.

Tym razem klubowiczki omawiały książkę autorstwa Fredrika Backmana pt. „Niespokojni ludzie”. Grupa nieznanych sobie wcześniej osób spotyka się w mieszkaniu, które wszyscy pragną kupić. Co może pójść nie tak? Otóż, jak się okazuje, bardzo wiele rzeczy. Czy spodziewamy się tam rabusia z bronią w ręku, który chwilę wcześniej próbował napaść na bank? Czy spodziewamy się poznać każdą z postaci od najlepszej i gorszej strony? Autor w bardzo sprawny sposób przeprowadza czytelnika przez zawiłości ludzkiej psychiki. W niemożliwy wręcz sposób łączy groteskę z dramatami ludzkich losów. Czytelnik po kolei rozsupłuje zawiłości przedstawione na kartach książki. Powoli poznaje przeszłość, teraźniejszość, a nawet przyszłość. Kto w tej historii jest dobry, a kto zły? Komu uda się wyjść bez szwanku z mieszkania na sprzedaż?

Ponieważ było to ostatnie spotkanie klubu, dziewczęta wraz z bibliotekarkami omówiły nie tylko ten tytuł, ale także mówiły o innych książkach przez lata wybieranych na zajęcia DKK. Grupa w tym składzie spotykała się przez wiele lat, więc tych wspomnień było mnóstwo. Każde spotkanie zostawiło po sobie ślad. Klubowiczki opowiadały także o swoich planach na przyszłość i obiecały zaglądać do biblioteki od czasu do czasu. Nie obyło się też bez prezentów, które będą przypominały o wspólnie spędzonych chwilach. Pojawiło się też ciasto upieczone przez jedną z uczestniczek – pyszna szarlotka troszkę osłodziła gorycz rozstania. Prowadzącym bibliotekarkom zdecydowanie będzie brakowało rozmów z klubowiczkami i wybieranej przez nie literatury. To one bowiem składały propozycje książek, które w miarę możliwości udawało się zakupić dzięki dofinansowaniu z Instytutu Książki.

Założeniem młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki jest, że członkami są uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej, a cykl spotkań grupy kończy się wraz ze zdaniem matury i często wyjazdem na studia lub podjęciem pracy. Dlatego teraz DKK dla młodzieży działające przy MBP w Chojnicach prowadzi nabór do kolejnej grupy. Jeśli jesteś wielbicielem książek i chciałbyś wraz z nami współtworzyć Dyskusyjny Klub Książki, to serdecznie zachęcamy do kontaktu z Oddziałem dla dzieci. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.