Wróć

Spotkanie młodzieżowego klubu książki

data dodania: 2024.03.16

W czwartek 14 marca 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem klubowiczki dyskutowały o książce „1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów”. 

Jest to zbiór opowiadań napisanych przez w większości współczesnych autorów z różnych stron świata, stworzony w rocznicę upadku muru berlińskiego. Powstał w 2009 roku z zamysłem pozostawienia przesłania dla młodego pokolenia, urodzonego po roku 1989. Całość uzupełniają niepokojące ilustracje uważanego za innowacyjnego niemieckiego ilustratora Henninga Wagenbretha.

Odbiór tej swoistej antologii nie był zbyt łatwy dla klubowiczek. Niektóre sytuacje wydawały się absurdalne, inne bardzo smutne, niepokojące czy wręcz odstraszające. Znajdziemy tu bowiem zarówno opowiadania oscylujące wokół fantastyki, jak i takie na wskroś realne, a nawet zaskakująco aktualne. Polski akcent prezentuje w nim noblistka Olga Tokarczuk.

Łatwiej było o zbiorze dyskutować ogólnie, przeskakując z tematu na temat, niż skupiać się dogłębnie nad każdą z opowieści. Klubowiczki zgodnie orzekły, że chcąc tak naprawdę zrozumieć dokładnie co każdy z autorów miał na myśli, trzeba by każde z nich przeczytać wielokrotnie, a i tak przydałaby się mała podpowiedź pisarza. Takie podsumowanie jest chyba najlepszą rekomendacją tych tekstów. Pewnie każdy czytający, patrząc przez pryzmat swoich doświadczeń lub pochodzenia geograficznego, odbierze lekturę zupełnie inaczej.

Książkę serdecznie polecamy zarówno dorosłym czytelnikom, jak i młodzieży. Może stać się ona pomostem do połączenia doświadczeń międzypokoleniowych. Otwartą dyskusją pomiędzy ludźmi, którzy pamiętają czas muru dzielącego Niemcy i czasu jego upadku, a osobami obserwującymi współczesną rzeczywistość, w której istnieją różne rodzaje „murów” tworzonych przez ludzi. Zarówno tych dosłownych, jak tych istniejących w umysłach czy czynach.

Dodatkiem do rozmowy była nauka szydełkowania. Klubowiczki wyraziły bowiem chęć uczenia się różnych wzorów na szydełku. Zaczęły więc powstawać szydełkowe kwiatki. Zrodził się też pomysł wykorzystania tych umiejętności w trakcie zbliżających się dużymi krokami Światowych Dni Książki. Jednak na razie to jeszcze niespodzianka.

Miłym akcentem była przyniesiona przez klubowiczkę prawdziwa angielska herbata (i herbatniczki), którą wszyscy delektowali się w trakcie spotkania. Była pyszna.