Spotkanie z dziennikarzem i reżyserem Sławomirem W. Malinowskim

data dodania: 2023.05.25

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w czwartek 1 czerwca 2023 roku o godz. 17.00 zaprasza na spotkanie ze Sławomirem W. Malinowskim, dziennikarzem telewizyjnym i prasowym, scenarzystą, reżyserem oraz producentem filmowym. Jest on także autorem książki „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata”.

Sławomir W. Malinowski jest absolwentem Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.  Swoje artykułu publikował m.in. w czasopismach: „Czas”, „Polityka”, „Przegląd Tygodniowy”, „Prawo i Życie”, „Wprost”, „Focus Historia”. W 1989 roku zdobył nagrodę II stopnia Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za publikacje poświęcone nauce. Na wielu festiwalach filmowych został wyróżniony m.in. za filmy: „W cieniu Nefertuma”, „Pan Zwierzyniec”, „Stara Dongola”, a także za dwuczęściowy fabularyzowany dokument „Dywizjon 303” (informacje ze strony Oficyny Impuls).

Podczas spotkania w Chojnicach gość opowie o swojej książce „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata”, która dla niektórych stać się może powrotem do lat dzieciństwa i młodości. Ukazuje ona fenomen programów telewizyjnych dla młodych osób na przestrzeni tamtych lat. Jak podkreśla dr hab. Joanna Szydłowska, prof. Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: „Autor postawił sobie bardzo ambitny cel. Podjął się komplementarnego opisu pewnego fenomenu kulturowego i medialnego, jakim był blok programów skierowanych do dzieci i młodzieży wyprodukowanych przez Telewizję Polską. Pomysł zrealizowany został ręką dziennikarza i producenta filmowego, członka środowiska, który od wielu lat jest związany z dziennikarstwem prasowym, radiowym i telewizyjnym. I właśnie ta środowiskowa perspektywa nadaje narracji piętna wyjątkowości. Sławomir W. Malinowski zaproponował współczesnemu odbiorcy fascynującą podróż w przeszłość zorientowaną na przywołanie dawno wygaszonych emocji i fascynacji związanych z percepcją komunikatów medialnych młodych ludzi.” Zapraszamy!