Wróć

Wystawa poświęcona Józefowi Wybickiemu

data dodania: 2022.09.09

Dwieście lat temu zmarł polski pisarz i polityk Józef Wybicki. W związku z tą rocznicą Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego, a Czytelnia MBP przygotowała okolicznościową wystawę, którą można oglądać do końca października.

Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza prezentuje sylwetkę Wybickiego, druga jego najsłynniejsze dzieło, czyli „Pieśń Legionów Polskich”. Na początku przedstawiona została biografia pisarza oraz książki ze zbiorów MBP, w których pojawia się życiorys Józefa Wybickiego. W dalszej części zaprezentowano dzieła Wybickiego. Mimo tego, że kojarzymy go tylko z hymnem narodowym, spod jego pióra wyszło bardzo dużo utworów. Pisał dzieła publicystyczne na tematy polityczne, społeczne, moralne i ekonomiczne. Był także twórcą tragedii, komedii i oper. O niektórych można przeczytać w informacjach na wystawie. Bardzo ważnym dziełem są „Pamiętniki” Józefa Wybickiego, które są cennym źródłem m.in. o historii ówczesnej Polski. Warto dodać, że zostały one ponownie wydane w 2018 roku. Edycja ta została przełożona na współczesny język polski i uzupełniona informacjami z biografii autora w miejscach, które pozostawił on puste.

Ostatnim zagadnieniem w tej części ekspozycji jest związek Józefa Wybickiego z Kaszubami. Pisarz urodził się w niewielkiej wsi Będomin. Dorastał na Kaszubach, a w dworku, w którym mieszkał, znajduje się obecnie Muzeum Hymnu Narodowego. Jak się okazuje jest to jedyna tego typu placówka na świecie. W gablocie tej można także przeczytać m.in. o ul. Wybickiego w Chojnicach czy dworku w Sikorzynie, który także należał do rodziny Wybickich, a obecnie jest własnością prywatną. Jego właściciel udostępnia jednak dworek zwiedzającym.

Druga część wystawy poświęcona jest największemu dziełu Wybickiego, czyli „Pieśni Legionów Polskich”. Znalazły się w niej historia hymnu, a także informacje o jego zmianach na przestrzeni lat. Można także porównać dwie wersje „Mazurka Dąbrowskiego” – oryginalną oraz współczesną i samemu znaleźć różnice. Ostatnia gablota wystawy zawiera informacje o najczęściej popełnianych błędach podczas śpiewania hymnu, a także o autorze muzyki, który do dzisiaj nie jest znany. Poza informacjami tekstowymi można zobaczyć książki, które znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Jedna z nich prezentuje różne wersje hymnu, a było ich aż dziewięć.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy „Józef Wybicki i jego Pieśń”, która znajduje się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach (pokój 104). Ekspozycja czynna będzie do końca października w godzinach otwarcia działu.