DKK o twórczości Erica-Emmanuela Schmitta

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się 16 lutego 2011 roku, poświęcone było twórczości Erica-Emmanuela Schmitta. Członkinie DKK przeczytały kilka powieści tego francuskiego pisarza, z wykształcenia filozofa. .

Rozmawiały o powieściach: „Ulisses z Bagdadu”, „Zapasy z życiem”, „Oskar i pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, „Opowieści o Niewidzialnym”, „Moje Ewangelie”, „Dziecko Noego”.

Obecne na spotkaniu panie najpierw zapoznały się z biografią Erica-Emmanuela Schmitta, którą przeczytała jedna z członkiń, a następnie każda dzieliła się wrażeniami ze swojej lektury. Wszystkie powieści przypadły do gustu z uwagi na tematykę, styl pisania, przystępny język. Panie podkreśliły, że książki Schmitta dobrze się czyta i że warto je przeczytać. Odczytywały na głos sentencje z poszczególnych powieści, stwierdzając, że zawierają one dużo cennych przesłań filozoficznych na temat natury człowieka, poszukiwania sensu życia, szczęścia, potrzeby doceniania życia i dnia codziennego. Zauważyły, że w utworach Schmitta często pojawia się temat śmierci i utraty bliskiej osoby.

– Trzeba się delektować książkami Schmitta – podsumowała rozmowę jedna z klubowiczek i zaproponowała, żeby na kolejne spotkanie DKK przeczytać inne powieści tego pisarza. Propozycja została przyjęta i panie wypożyczyły z wypożyczalni dla dorosłych inne tytuły Erica-Emmanuela Schmitta. Termin kolejnego spotkania ustalono na czwartek 24 marca 2011 roku. Klub będzie już wtedy miał do dyspozycji książki z listy dyskusyjnych klubów.