Drugi tydzień ferii w bibliotece

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci zakończył się drugi tydzień zajęć feryjnych dla dzieci w wieku szkolnym, będących czytelnikami oddziału. Ostatni dzień, piątek 9 lutego 2018, upłynął pod zagadkowym hasłem Hula hula.

Jak przekonały się dzieci była to część tytułu przedstawionej przez bibliotekarkę książki. Tym razem uczestnicy ferii usłyszeli tekst z książki pt. „Pan Brumm na wyspie Hula hula”. Po omówieniu tekstu dzieci rozpoczęły pracę nad kolorowaniem małych rybek, wkładaniem do nich magnesów, zaklejaniem i konstruowaniem wędek. Po wykonaniu zadania rozpoczęły się zawody wędkarskie. Na zakończenie wszyscy narysowali obrazki prezentujące wybrane zajęcia biblioteczne. Można je będzie oglądać na korytarzu prowadzącym do oddziału.
Wszystkim uczestnikom ferii serdecznie dziękujemy za cudownie spędzony czas i zapraszamy do odwiedzania nas i korzystania ze zbiorów biblioteki. A kolejne zajęcia feryjne już za rok 😉

Czwarty dzień ferii zimowych dla starszaków, czwartek 8 lutego 2018, w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci związany był z turniejem gier.

Na wstępie rozstrzygnięto i wręczono nagrody z rywalizacji na najciekawsze zakończenie historyjki. Później bibliotekarka zaprezentowała książkę pt. „Mieszkamy w książce!”. Po przeczytaniu tekstu każdy feriowicz miał do wymyślenia słowo, które zmusi czytelnika do śmiechu. Pomysły były bardzo twórcze – można je zobaczyć na wystawie w korytarzu prowadzącym do oddziału.

Później wszyscy uczestnicy wraz z paniami bibliotekarkami zostali poczęstowani pysznymi pączkami przyniesionymi przez Pawła i Piotra Sosińskich. Po posiłku był czas na wielkie skupienie uwagi – wszyscy bawili się w kodowanie. Okazało się to bardzo trudnym zadaniem, ale dzieci z niewielką pomocą świetnie sobie poradziły. Po kodowaniu nastąpił długo oczekiwany czas na swobodne gry planszowe. Dzieci przyniosły je ze sobą do biblioteki i chętnie tłumaczyły koleżankom i kolegom zasady. Na zakończenie feriowicze dostali krótkie zadanie plastyczne, do którego potrzebna była kostka. Narysowali bowiem renifera według wzoru.

Środa 7 lutego upłynęła pod hasłem hobby. Już od poniedziałku każde przychodzące do biblioteki dziecko mogło przygotowywać się do opowiedzenia o swojej pasji. Zanim to jednak nastąpiło, gościem trzeciego dnia ferii był człowieka, który połączył pasję z zawodem. Był nim paleontolog Tomasz Singer. Pan Tomasz przygotował prezentację dotyczącą znalezionych przez siebie skamieniałości. Dzieci miały możliwość potrzymać w rękach m.in. kość dinozaura, skamieniałe drewno, pozostałości po muszlach i kilka innych okazów. Zobaczyły także zdjęcie szkieletu i prawdopodobny wygląd dinozaura, któremu pan Tomasz nadał nazwę. Słuchacze mieli mnóstwo pytań i o wielu sprawach udało im się dowiedzieć od specjalisty. Pytania dotyczyły na przykład tego, co trzeba studiować, żeby zostać paleontologiem, ile lat wykopuje się skamieniałości, ile lat mają szczątki odnalezionego dinozaura.

Następnie dzieci prezentowały swoje pasje. Bibliotekarki dowiedziały się, że wśród nich są osoby, które zbierają kolorowe żetony dołączane do rogalików, figurki Star Wars i piesków, książki, komiksy, spinnery, jo-jo i kostki Rubika. Uczestnicy ferii mieli okazję wysłuchać śpiewu i gry na gitarze swoich koleżanek. Wśród feriowiczów są także angażujący się w zajęcia teatralne i plastyczne, lubiący sporty (tenis, cheerleading), a nawet budujący mechanizmy z klocków Lego. Niektórzy swoje zajęcia traktują tylko i wyłącznie jako hobby, ale część dzieci już teraz zaznacza, że wiąże pasję z przyszłością.
Po prezentacjach uczestnicy dokończyli zadanie z wtorku – przeczytali tworzone wcześniej listy od porywacza i opis dokańczający wczorajszą historię. Było to zadanie konkursowe, więc po tym nastąpiło wielkie głosowanie. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi w czwartek.

Kolejnym zajęciem było wykonanie pracy plastycznej. Każdy miał za zadanie narysować dinozaura. W trakcie rysowania pomocą służyły książki będące w zbiorach oddziału.

We wtorek 6 lutego 2018 roku odbyło się drugie spotkanie. Tym razem motywem przewodnim była książka Martina Widmarka pt. „Tajemnica mody”. Po krótkiej zabawie zapoznawczej pt. „minutka”, dzieci wysłuchały fragmentu książki szwedzkiego pisarza. Następnie feriowicze mieli za zadanie wycięcie liter z gazet i naklejenie ich na kolorową kartkę. Litery miały tworzyć list porywacza. W czytanym przez bibliotekarkę fragmencie nastąpiło porwanie kota niesłychanie znanego projektanta mody. Kolejnym etapem zajęć było wymyślenie własnego zakończenia książki. Na podsumowanie wszystkie dzieci wycięły papierowe baletnice i stworzyły dla nich kolorowe sukienki z kolorowej bibułki.

W poniedziałek 5 lutego 2018 roku feryjne spotkania w bibliotece zaczęły dzieci w wieku szkolnym. Po przywitaniu i podaniu wstępnych informacji dotyczących zajęć bibliotekarka przeczytała książkę „Piraci z naszej ulicy”. Po omówieniu treści uczestnicy rozpoczęli zabawę w kole. Każdy miał za zadanie przedstawić się i zademonstrować powitalny gest. Każda kolejna osoba musiała powtórzyć imię i gest poprzednich osób i dołożyć swój. Osoby przy końcu kolejki miały bardzo trudne zadanie.

Po zapoznaniu się przyszedł czas na pracę plastyczną. Uczniowie rysowali „ukryty pokład” pirackiego statku. Tutaj wyobraźnia podpowiedziała naprawdę wspaniałe rozwiązania, takie jak: skrytki na skarby, ukryte pokoje, luksusowe apartamenty, kino domowe, dyskotekę i wiele innych. Kolejnym etapem zajęć była zabawa dramowa pn. „Dzielni i silni piraci” na dywanikach ułożonych w kształt łódki. Po zakończeniu zabawy każdy pirat mógł poczęstować się kawałkiem pysznej czekolady.

Następnie po wykonaniu łódek origami, rozpoczęły się zawody. Każdy uczestnik musiał jak najmocniej dmuchnąć, by jego stateczek daleko „popłynął” . Nagrodą była słodka niespodzianka. Na koniec pierwszego dnia ferii dla dzieci starszych zadaniem było pokolorowania obrazka według wzoru.