Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się służba więzienna
  • A A A
  • W poniedziałek 30 października 2017 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się zajęcia dla uczniów kl. III Szkoły Podstawowej w Charzykowach, opowiadające o pracownikach służby więziennej. Spotkanie poprowadziła Anna Kruk, funkcjonariuszka SW oraz rzeczniczka prasowa Aresztu Śledczego w Chojnicach.

Na wstępie pani Ania przeczytała opowiadanie własnego autorstwa, w którym wyjaśni, jakie osoby pracują w areszcie. Dzieci dowiedziały się, że przybywającym do więzienia drzwi otwiera funkcjonariusz „bramowy”, a podgląd na całe więzienie ma „monitorowy” oraz że bardzo ważną osobą jest dowódca zmiany. Areszt dzieli się na oddziały i każdym z nich kieruje oddziałowy, dodatkowo na każdym oddziale jest wychowawca. Bardzo duże zdziwienie dzieci wywołał fakt, że w areszcie nie ma sprzątających i każdy osadzony musi sam po sobie sprzątać. To bardzo nie spodobało się tym uczestnikom zajęć, którym porządki sprawiają trudność. Uczniowie dowiedzieli się także, że funkcjonariusze służby więziennej mają swoje mundury, które mają kolor granatowy i koszule białe bądź niebieskie. Białe koszule zakładane są na specjalne okazje, a prowadząca spotkanie taką właśnie koszulę założyła na zajęcia w bibliotece. Wszystkim zrobiło się bardzo miło.

Na pytanie: „Czego, jak myślicie, więźniom najbardziej brakuje w więzieniu?” uczniowie zgodnie odpowiedzieli, że przebywania ze swoimi rodzinami oraz niemożności wychodzenia kiedy i gdzie się chce. Dzieci chciały się także jak najwięcej dowiedzieć o areszcie, więc również zadawały pytania. Pojawiło się zapytanie o możliwość wypożyczania książek i czy w aresztach są biblioteki? Czy można grać w gry planszowe? Czy na Boże Narodzenie jest choinka i czy do osadzonych przychodzi Święty Mikołaj? Na te i wiele innych pytań pani Ania cierpliwie odpowiadała.

Kolejną częścią spotkania było wykonanie pracy plastycznej. Uczniowie mieli za zadanie narysować funkcjonariusza SW w mundurze lub samochód, o którym było wspomniane w opowiadaniu. Na zakończenie był czas na wspólne zdjęcia oraz mały upominek, którym okazała się zakładka z logo Służb Więziennych z pięknym cytatem dotyczącym książek. Wychodząc, kilkoro uczniów zgłosiło chęć zostania w przyszłości pracownikami SW.

Bibliotekarki bardzo chętnie goszczą w swym oddziale panią Annę Kruk i jeż teraz planowane są kolejne spotkania poruszające tematykę pracowników SW.