Dziewiąty numer „Kwartalnika Chojnickiego”

Ukazał się już dziewiąty numer „Kwartalnika Chojnickiego”, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Promocja numeru odbyła się w Czytelni w piątek 24 października 2014 roku.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie kolegium redakcyjnego pisma oraz większość autorów artykułów. Wszyscy zainteresowani tym bezpłatnym wydawnictwem mogli zapoznać się z jego zawartością i wysłuchać autorów. Prezentację prowadzili dyrektor MBP Anna Lipińska i przewodniczący kolegium redakcyjnego Kazimierz Jaruszewski, do których w trakcie spotkania dołączył wiceburmistrz Jan Zieliński, będący członkiem rady programowej pisma.

Dyrektor Anna Lipińska na wstępie przypomniała, że już za kwartał pismo obchodzić będzie jubileusz, gdyż ukaże się dziesiąty numer. Artykuły opublikowane w tym numerze jak zawsze omówił Kazimierz Jaruszewski. – „Kwartalnikowi” stuknęły dwa lata – podkreślił i wyraził zadowolenie, że pismo wciąż się ukazuje i że kolegium redakcyjne nie narzeka na brak tekstów. Poinformował, że w pierwszej części numeru opublikowane zostały trzy prace nadesłane na konkurs historyczny „Druga wojna światowa we wspomnieniach chojniczan” – Bernarda Cieślika, Czesława Łońskiego i Urszuli Steinke. W „Kronice chojnickiej” można poczytać o tym, co działo się w Chojnicach w okresie od lipca do września, o powstałym niedawno stowarzyszeniu „Automobilklub Chojnicki” oraz realizowanym w Chojnicach programie „Odyseja Umysłu”. W cyklu „Z dziejów miasta” znalazło się wspomnienie o Stefanie Bieszku w 50 rocznicę jego śmierci oraz o chojnickich korzeniach fizyka Daniela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku. W rubryce „Chojnice i okolice” tym razem można przeczytać o tartaku nad Prądzoną, a w „Oficynie artystycznej” prezentowane są grafiki Kamila Jerzyka.

Następnie głos zabierali autorzy obecni na spotkaniu. Kazimierz Jaruszewski zapytany o swoje zainteresowanie miejscowościami leżącymi wokół Chojnic, o których systematycznie pisze na łamach „Kwartalnika”, przyznał, że początkowo wynikało ono z fascynacji onomastyką nazw tych miejscowości, ale z czasem zainteresował się także ich historią i walorami turystycznymi. Mariusz Brunka zachęcił do lektury swojego tekstu o przodkach Fahrenheita, którego matka pochodziła z chojnickiej rodziny Schumannów. Beata Królicka mówiła o partnerskiej wizycie chojniczan w Emsdetten, a nauczyciel Marcin Szopiński przybliżył zebranym ideę projektu „Odyseja Umysłu” i swoją pracę z licealistami oraz gimnazjalistami realizującymi ten projekt. – Bez względu na to ile mają lat, każdego to wciąga. Młodzi cały czas szukają Odysei – mówił. O drugich chojnickich obchodach Dnia Seniora wspomniała Ludomiła Paczkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Sabat Szefowych”, a o stowarzyszeniu Automobilklub Chojnicki w kilku zdaniach opowiedział Marek Skajewski. Stowarzyszenie zrzesza miłośników samochodów zabytkowych i jest organizatorem Zlotów Pojazdów Zabytkowych, które spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Na koniec głos zabrali Czesław Łoński, autor zamieszczonych wojennych wspomnień zatytułowanych „W dniu wybuchu wojny miałem niespełna trzy lata…” oraz jego córka Elżbieta Łońska, która tekst opracowała. Jak mówiła od dawna namawiała ojca do spisania wspomnień, a konkurs był do tego inspiracją.

W czasie spotkania najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego” był rozdawany wszystkim chętnym, była też okazja do rozmowy o artykułach przy kawie i ciastku.

Artykuły w Kwartalniku Chojnickim nr 9