Ogłoszenie wyników XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza

Wyniki XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza ogłoszone zostały podczas XXIV Chojnickiej Nocy Poetów, która odbyła się w sobotę 4 sierpnia 2018 w Fosie Miejskiej.

W uroczystości nagrodzenia laureatów uczestniczyli przedstawiciele organizatorów Nocy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster oraz dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz.

Na konkurs poetycki napłynęły 263 wiersze, nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Irlandii, Litwy, a nawet z Japonii. Dopuszczone zostały 254 utwory. Werdykt jury odczytała członkini tego gremium Małgorzata Lebda. Przewodniczącym jury był Mariusz Grzebalski, który niestety nie dotarł na Noc Poetów, a trzecim członkiem był Wojciech Banach. Jak podkreśliła poetka, jury po zapoznaniu się z 254 wierszami, a także po długich obradach i dyskusjach, gdyż nie było jednomyślności, postanowiło nie przyznawać I nagrody, przyznać II oraz III nagrodę i 6 równorzędnych wyróżnień.

II nagrodę przyznano za wiersz pt. „List do Isidora Bütow”, opatrzony godłem „Przypływ”, którego autorem okazał się Piotr Zemanek z Bielska-Białej.
III nagrodę za wiersz „Ten moment”, opatrzony godłem „Rand”, którego autorem jest Jacek Tatar z Warszawy.
Wyróżnienia otrzymali:
Kacper Płusa z Łodzi za wiersz „bluebird. Wiersz do śpiewania na klatce”, godło „Me too”;
Mirosław Kowalski z Mysłowic za wiersz „Krzyk z ciszy”, godło „Sowa” (autor nie dojechał na podsumowanie);
Henryk Liszkiewicz z Piły za wiersz „***” (trochę już mam za sobą…), godło „Kasztan”;
Wiesława Raczkiewicz ze Szczawna-Zdroju za wiersz „Kamasutra”, godło „Matylda” (autorka nie dojechała na podsumowanie);
Magdalena Cybulska z Łodzi za wiersz „Kiedy wrócą mamuty”, godło „Sóweczka”;
Ela Galoch z Turka za wiersz „Pamięć dorastania”, godło „Rewerenda”.

Obecni laureaci zaprezentowali zebranym w Fosie Miejskiej konkursowe wiersze. Swoją twórczość przybliżyli także członkowie jury. W trakcie imprezy jak co roku w specjalnym namiocie można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”, wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W tomiku zamieszczone zostały wiersze nagrodzone i wyróżnione. Znalazły się także wiersze do poczytania, których autorami są: Tadeusz Zawadowski, Agata Wesołowska, Marzena Przekwas-Siemiątkowska, Dominika Kubasiak, Czesław Markiewicz, Aleksandra Dańczyszyn, Tomasz Dąbrowa, Urszula Kuzińska i Wojciech Roszkowski.

Tomik „Odblaski Nocy” jest jeszcze dostępny w działach Miejskiej Biblioteki Publicznej.