Ferie dla przedszkolaków w bibliotece

Zakończyły się tygodniowe zajęcia feryjne dla najmłodszych w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Spotkania trwały od 11 do 15 lutego 2019 roku i uczestniczyły w nich dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami.

Piąty, ostatni dzień zajęć feryjnych zakończył się książką z serii Dzień w Zwierzaczkowie, pt. „Pora na doktora”. Dzieci dowiedziały się z niej jak ciężko pracuje mały „doktor” Tapirek, który postanowił pomagać swojej mamie w pracy. Następnie każdy mógł obejrzeć, jak wygląda prawdziwa apteczka rowerowa i odbyła się dyskusja na temat tego, co w domowej apteczce powinno być. Następnie odbyła się zabawa w naśladowanie ruchów bibliotekarki. Wszystkim znakomicie się to udało. Po tym wszystkim przyszedł czas na pracę plastyczną wspomaganą kostkami do gry – rodzice rysowali bałwanki według wzoru, a jego wygląd determinowała liczba oczek wyrzuconych przez dzieci kostką.

Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami otrzymały pamiątkowe dyplomy i małe niespodzianki. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom pierwszego tygodnia ferii. Do zobaczenia!

Pracę rozpoczęto od stworzenia własnych walentynkowych stempelków, które maczane w metalicznej farbie służyły do zrobienia tła kartki. Następnie przyszedł czas na pokolorowanie, wycięcie i naklejenie Dużego Brązowego Zajączka i Małego Brązowego Zajączka. Zajęcia zwieńczyły wspólne fotografie uczestników – dzieci z rodzicami.

Trzeci dzień zajęć upłynął uczestnikom na zabawach w oparciu o książkę pt. „Kolorowy potwór”. Po przywitaniu bibliotekarka przeczytała kilka zagadek dotyczących kolorów. Okazały się one całkiem łatwe. Wtedy przyszedł czas na przeczytanie książki o potworze z poplątanymi emocjami, z których każda miała określony kolor. Po tekście prowadząca nakleiła różne miny potwora, dzięki którym można było odgadnąć emocje i wysypała na środek sali kolorowe klocki. Zadaniem dzieci było zastanowić się i odnaleźć właściwy kolor do emocji w zdaniach, które czytała prowadząca.

Następnym etapem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Każde dziecko otrzymało kolorowankę z bohaterem książki, którą musiało pokolorować w wybranym przez siebie kolorze lub kolorach i dorysować mu odpowiednią minkę. Po pracy plastycznej przyszedł czas na zabawę ruchową przy muzyce. Uczestnicy zajęć swobodnie przechadzali się w rytm muzyki, a gdy ona cichła spoglądali w stronę pani bibliotekarki i obserwowali, jaki kolor koralika nawlekła na sznurek. Taki właśnie kolor klocka musiał być odnaleziony i zaniesiony do pudełka.W ostatnich kilku minutach zajęć wszystkie dzieci wraz z rodzicami pobawili się w zabawę na naśladowanie – „rybkę”.

Drugi dzień zajęć w czasie zimowych ferii rozpoczął się od wysłuchania książki pt. „Kominiarz Piekarz” autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Dzieci poznały dwóch braci, którzy wykonywali różne zawody i inaczej się ubierali – jeden na biało, a drugi na czarno. Wszyscy mieli okazję zauważyć jeszcze wiele innych różnic, np.: kominiarz pracuje w dzień, a piekarz w nocy; kominiarz brudzi się sadzą, a piekarz mąką; kominiarz jeździł rowerem, a piekarz autem…. Po omówieniu treści książki przyszedł czas na łączenie na kartkach atrybutów piekarza i kominiarza. Każde dziecko poradziło sobie z tym zadaniem bezbłędnie.

Duzi i mali przypomnieli sobie też wyliczankę „Idzie kominiarz po drabinie”. Jak się okazało każdy ją bardzo dobrze znał i w związku z tym można było zacząć kolejny etap zajęć – przygotować się do przejścia wielkiego toru przeszkód. Każda osoba musiała sobie wyobrazić, że jest kominiarzem i wspina się na ogromny komin z przeszkodami. W momencie, kiedy ktoś pokonywał przeszkody, reszta mówiła wyliczankę. Zabawa bardzo się wszystkim spodobała.

Kolejną częścią spotkania było wykonanie pracy plastycznej. Każde dziecko miało możliwość wybrudzić się jak kominiarz lub jak piekarz. Dzieci dostały dwie kartki – białą do pokolorowania węglem profilu kominiarza i czarną, której kontury zaznaczało się klejem i posypywało mąką. Po wykonaniu prac plastycznych uczestnicy zajęć ponownie postanowili pobawić się na torze przeszkód.

W poniedziałek 11 lutego 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się pierwsze zajęcia feryjne dla przedszkolaków wraz z rodzicami. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z imionami uczestników ferii, a następnie wysłuchały historyjki Jörga Mühle pt. „Do kąpieli, króliczku”.

W dalszej części spotkania każdy mały uczestnik zajęć otrzymał do pokolorowania: króliczka, wannę oraz inne akcesoria, które są potrzebne podczas kąpieli. Wreszcie przyszedł czas na wycięcie wszystkich elementów. A gdy wszystko było już gotowe, dzieci ponownie wysłuchały opowiadania i mogły je wzbogacić wykonanymi przez siebie ilustracjami.