„Skąd wiemy, czy coś jest dziełem sztuki?”

26 marca 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się trzecie warsztaty filozoficzne, które poprowadziła pani Ewa Drzazgowska. „Skąd wiemy, czy coś jest dziełem sztuki?” to temat przeprowadzonych zajęć.

Na początku zajęć dzieci zaznaczyły na osi czasu, którą stworzyły podczas poprzednich warsztatów, lata życia malarza Vincenta van Gogha oraz filozofów Martina Heideggera i Hannah Arendt. Następnie prowadząca przybliżyła życiorys Vincenta van Gogha i pokazała kilka jego reprodukcji, w tym słynne słoneczniki. Uczestnicy dowiedzieli się, że van Gogh nie tylko naśladował impresjonistów, lecz stworzył swój własny i niepowtarzalny styl. W dalszej części spotkania powstały dwa zespoły, których zadaniem było w artystyczny sposób przedstawić słowo SZTUKA. Tak powstały prace ozdobione, przede wszystkim, motywami roślinnymi. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że właśnie motywy kwiatowe bardzo często są przedstawiane przez artystów. Podsumowali, że aby powstało dzieło sztuki potrzebne jest tło, kolory i wyobraźnia.
W dalszej części spotkania pani Ewa przeczytała fragment rozdziału pt. „Janek i Zosia malują słoneczniki i sprzedają je na kiermaszu” z książki Marie-Luise Raters pt. „Filozof bez brody, czyli jak polubić myślenie”. Janek dowiedział się, że najdroższy obraz świata przedstawia słoneczniki. Postanowił zatem również je namalować, sprzedać obrazek, a za otrzymane pieniądze kupić prezent dla mamy. Miał tylko dylemat, czy ludzie za kilka słoneczników zapłacą więcej niż za jednego. Zastanawiał się także nad tym co świadczy o tym, że obraz jest dobry? Wspólnie z Zosią doszedł do wniosku, że obraz jest dobry wtedy, gdy podoba się innym.
Na zakończenie uczestnicy zastanawiali się, co sprawia, że obraz jest dziełem sztuki. Stwierdzili, iż powinien być niezwykły, ale może przedstawiać zwykłe rzeczy. Poznany przez dzieci filozof Martin Heidegger powiedział kiedyś o sławnym obrazie Vincenta van Gogha, iż mimo że przedstawia zwykłe buty wieśniaczki , tak naprawdę symbolizuje jej historię, prace gospodarskie które wykonywała zgodnie z cyklem pór roku, a w rezultacie życie i śmierć.
Kolejne, a zarazem ostatnie, warsztaty filozoficzne, odbędą się w poniedziałek 16 kwietnia od godziny 16.00 do 17.15.