Spotkanie DKK poświęcone książkom Orhana Pamuka

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w czwartek 29 września 2016 roku w chojnickich Sukiennicach. Tematem dyskusji była twórczość tureckiego pisarza Orhana Pamuka.

Zanim jednak panie zajęły się głównym tematem, wysłuchały relacji jednej z członkiń Ilony Drobińskiej z przebiegu ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki – Literacki Woodstock. Zlot odbył się w dniach 27-31 lipca tego roku we Wrocławiu, a pani Ilona była jedną z czterech chojniczanek w nim uczestniczących. Opowiedziała ona klubowiczkom o ciekawych spotkaniach ze znanymi pisarzami, panelach dyskusyjnych i przygotowaniach do wspólnego odśpiewania Światowego Hymnu Książki UNESCO. Podzieliła się także swoimi wrażeniami.

Następnie DKK gościł Marcina Wozikowskiego, zajmującego się działalnością społeczno-kulturalną w Chojnicach. Jak się okazało, śledzi on na bieżąco spotkania klubowiczek i ich dyskusje czytelnicze. Zaproponował m.in. włączenie się klubu w przebieg Dnia Judaizmu, który planowanym jest na styczeń przyszłego roku. Klub miałby w tym dniu spotkać się i dyskutować o książce izraelskiej pisarki Dorit Rabinyan pt. „Żywopłot”.

W dalszej części spotkania członkinie DKK rozmawiały o książkach Orhana Pamuka. Był to m.in. „Dom ciszy”, „Cevdet Bej i synowie”, „Śnieg, „Pisarz naiwny i sentymentalny”, „Biały zamek”, „Dziwna myśl w mej głowie”, „Czarna księga”, „Stambuł”, czy „Nazywam się Czerwień”. Panie zauważyły, że wspólnym elementem powieści Pamuka jest często historia jednej rodziny pokazana na tle politycznych przemian Turcji, a także Stambuł jako miejsce akcji. Dla niektórych czytelniczek zbyt dużo w książkach jest odniesień do polityki Turcji, zwłaszcza dla tych, które nie znają historii tego kraju. Czytanie utrudniały też powolna narracja i problemy z zapamiętaniem tamtejszych imion i nazwisk poszczególnych bohaterów. Panie zwróciły także uwagę na pokazaną w powieściach sytuację kobiet w muzułmańskich krajach.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 27 października 2016 roku. Panie omawiać będą „Dygot” Jakuba Małeckiego.