Spotkanie młodzieżowych DKK w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

We wtorek 22 października 2019 roku moderatorki Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży oraz troje jego członków uczestniczyło w spotkaniu młodzieżowych klubów województwa pomorskiego. Spotkanie było niecodzienne, ponieważ odbyło się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Zanim jednak chojniczanie udali się do siedziby teatru przy ul. W. Bogusławskiego w Gdańsku, swoje kroki skierowali, jak na prawdziwych wielbicieli książek przystało, do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, a dokładniej do Działu Instrukcyjno-Szkoleniowego. Tam bowiem na zaproszenie Karoliny Prusik, zajmującej się Dyskusyjnymi Klubami Książki, mogli na własne oczy zobaczyć miejsce, z którego książki do klubów są posyłane i mogli poznać pracowników tego działu. Pani Karolina zaprosiła też grupę na wspólny spacer ulicą Długą, w trakcie którego opowiadała o wartych odwiedzenia miejscach w Gdańsku, aż wszyscy dotarli do punktu docelowego – na spotkanie kolejnych dwóch klubów w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Spotkanie miało formę lekcji szekspirowskiej i oparte było na opowieściach o czasach Szekspira oraz teatrze elżbietańskim, połączonych ze zwiedzaniem budynku. A zakończyło się warsztatami teatralnymi. Zwiedzanie teatru już od samego początku było nietypowe, ponieważ uczestnicy weszli wejściem dla aktorów, a nie tym ogólnodostępnym. Poprowadzeni przez przewodniczkę korytarzami, poprzez drzwi otwierane na kartę magnetyczną, każdy klubowicz mógł się poczuć wyjątkowo. Na tabliczkach mijanych drzwi widać było bowiem napisy: garderoba, charakteryzatornia i wiele innych nazw pomieszczeń przeznaczonych tylko dla aktorów. Miejscem docelowym była obszerna, dobrze oświetlona i zupełnie wyciszona sala prób, w której na co dzień przebywają aktorzy, tancerze i inni goście teatru.

Na sali wszyscy wysłuchali krótkiego wykładu o tym, kim był i czym zajmował się Szekspir, o tradycji teatralnej Gdańska oraz o historii i konstrukcji dawnych XVII-wiecznych teatrów angielskich. Po upewnieniu się, że wszyscy zdobyli już najniezbędniejszą wiedzę, przewodniczka zaprowadziła grupę do pomieszczenia głównego. Tam członkowie DKK zobaczyli scenę, która dzięki nowoczesnej technologii może np. być wysunięta w kierunku widowni lub stać się zupełnie płaską powierzchnią, a nawet areną. Otwierany dach jest kolejnym elementem, który w Teatrze Szekspirowskim jest godny zauważenia. Umożliwia on wystawienie sztuki teatralnej przy świetle dziennym, co jest w duchu renesansowej tradycji, ale obecnie prawie się nie zdarza. Klubowicze mogli wejść na scenę i zobaczyć jej zasuwy, obejrzeć sznurownię i elementy konstrukcji oświetlenia. Zobaczyli nawet wnękę, gdzie w trakcie przedstawienia znajduje się osoba mająca za zadanie obsługę mikroportów, których używają aktorzy i wiele, wiele innych elementów, które wiadome są tylko osobom związanym z teatrem.

Po obejrzeniu wnętrza budynku, przyszedł czas na spacer zewnętrznymi dziedzińcami i balkonami. Tutaj także Gdański Teatr Szekspirowski zrobił ogromne wrażenie. Antracytowa cegła, elementy fasady, gra światła, urokliwe zaułki i zakamarki, wąskie przejścia, ogromny taras, na którym latem odbywają się projekcje kina letniego – to wszystko wywołało wśród młodzieży i ich opiekunów efekt wow!

Po zwiedzaniu wszyscy powrócili do sali prób, w której następnie odbyły się warsztaty teatralne. Po kilku ćwiczeniach na rozgrzewkę, nastąpił podział na grupy, które miały za zadanie wymyślić i odegrać scenki na zadany przez prowadzącą temat. Następnie nastąpiła praca z fragmentem tekstu dramatu Szekspira pt. „Król Lear” i po jego omówieniu każdy zespół ponownie odegrał zmodyfikowaną tym razem, wzorowaną na szekspirowskim dramacie, scenkę graną poprzednio. Nie sprawiło to uczestnikom najmniejszej trudności…

Czas spędzony w teatrze szybko minął i chojniccy klubowicze skierowali się na dworzec PKP, skąd udali się w drogę powrotną do Chojnic.