Spotkanie w Gdańsku członków dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki

W piątek 3 listopada 2017 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży działającego przy Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci MBP w Chojnicach wybrali się na zlot dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki, który odbył się w Gdańsku.

Bibliotekarki oraz członkowie klubu pojechali na zaproszenie Agnieszki Piłot z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, koordynatorki projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Zanim młodzi czytelnicy z Chojnic spotkali się z członkami pozostałych dziecięcych klubów, bibliotekarki z MBP zabrały ich do odnowionej Biblioteki Manhattan, mieszczącej się w galerii handlowej. Tam mogli zapoznać się ze specyfiką nowoczesnej biblioteki, a także przeszukać jej zbiory. Jak skomentowali, pomimo że biblioteka w Gdańsku bardzo im się podoba, to jednak najbardziej lubią swoją chojnicką bibliotekę, ze względu na klimat, którego brak w dużych placówkach.

Następnie wraz z innymi uczestnikami zlotu chojniczanie udali się do Miejskiego Teatru Miniatura, w którym mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Fahrenheit” oparte na książce pt. „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anny Czerwińskiej-Rydel. Mogli oni porównać przedstawienie z książką, bowiem wcześniej wysłuchali audiobooka wypożyczonego z chojnickiej Mediateki. Zapoznanie się z treścią książki okazało się dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu łatwiej im było rozpoznać bohaterów występujących na scenie. Ogromne wrażenie na oglądających wywarły efekty specjalne, takie jak dymy, kolorowe roztwory i bulgotania. Ze sztuki dużo można było się dowiedzieć o głównym bohaterze – Gabrielu Fahrenheicie, który wynalazł termometr rtęciowy i stworzył skalę temperatur. Po przedstawieniu organizatorzy podarowali klubowiczom prezenty w postaci plecaków z logo DKK.

Dla chojnickiego klubu udział w wojewódzkim zjeździe nie był końcem wyjazdu. Udali się autobusem miejskim do Papugarni, w której wizyta była niespodzianką aż do samego końca utrzymywaną w tajemnicy. Czytelnicy odwiedzili egzotyczny świat kolorowych ptaków. Papugi nie były umieszczone w klatkach, można je było dotknąć i nakarmić. Wrażeń więc przy tym było mnóstwo.