Wyniki XXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza

3 sierpnia 2019 roku podczas XXV Chojnickiej Nocy Poetów ogłoszone zostały wyniki XXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w obecności przedstawicieli organizatorów imprezy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anny Lipińskiej, dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury Radosława Krajewicza oraz wiceburmistrza Chojnic Adama Kopczyńskiego. Jury w składzie: Krzysztof Kuczkowski (przewodniczący), Przemysław Dakowicz, Jarosław Jakubowski postanowiło przyznać trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Werdykt odczytał przewodniczący jury Krzysztof Kuczkowski, który podkreślił, że nagrodzone utwory zostały wybrane spośród 258 nadesłanych tekstów.

I nagrodę za wiersz „Przestrzeń wewnątrz nas” opatrzony godłem „Dom przy drodze” otrzymała Ela Galoch z Turka. II nagrodę zdobył Marcin Konrad Lewiński z Gdyni za utwór „Tonące jezioro” opatrzony godłem „Brusli”. Natomiast trzecie miejsce trafiło do Janusza Pyzińskiego z Dębicy, który jest autorem wiersza „Miejsca” opatrzonego godłem „Miedzny kamień”. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju za wiersz „List do domu” opatrzony godłem „Jodła”, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej za utwór „Moje pokolenie” opatrzony godłem „Budgie” oraz Weronika Jaśmin z Ruśca za wiersz „N002OC” opatrzony godłem „robotnikt”.

– „W Chojnicach ludzie są przyjaźni, życzliwi, a konkurs trwa. Ciągle przyjeżdżają nowi poeci, ciągle zdobywają laury i ciągle są oklaskiwani, bo piszą piękne wiersze. Gratuluję i laureatom i państwu” – podsumował przewodniczący jury. Podczas rozstrzygnięcia obecni byli Marcin Konrad Lewiński, Jerzy Fryckowski i Weronika Jaśmin. Publiczność mogła posłuchać nagrodzone wiersze w interpretacji autorów. Natomiast utwory laureatów nieobecnych przeczytały kolejno – Alina Rzepecka utwór Eli Galoch, zaś Ada Jarosz wiersz Janusza Pyzińskiego.

W trakcie imprezy w namiocie Miejskiej Biblioteki Publicznej można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”, wydany przez bibliotekę. W tomiku oprócz wierszy nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się również wiersze do poczytania, dostrzeżone przez jury. Obecnie tomik jest jeszcze dostępny w działach MBP.