Wystawa w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach przygotowana została wystawa zatytułowana „Piłsudski: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”.

Ekspozycja podzielona została na trzy części. Pierwsza to „Kalendarium niepodległościowe” opracowane przez Sebastiana Adamkiewicza, przybliżające kluczowe daty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, począwszy od 1914 roku, czyli rozpoczęcia I wojny światowej. „Różnymi ścieżkami ku Niepodległej szli. Ojcowie Polski Odrodzonej” – to tytuł drugiej części wystawy, która przypomina sylwetki wybitnych Polaków. Wśród nich wymienić należy Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Paderewskiego. W trzeciej części „Polskie drogi ku niepodległości” zasygnalizowane zostały najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do tego, że w listopadzie 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość.

Materiały prezentowane na wystawie zaczerpnięte zostały ze strony internetowej https://niepodlegla.gov.pl/, przygotowanej z okazji obchodzonego w 2018 roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast fotokopie obrazów, kartek pocztowych i portretów Józefa Piłsudskiego, które prezentowane są na wystawie, przekazał do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej historyk Bogdan Kuffel. To materiały z wystawy pt. „Józef Piłsudski w sztuce”, przygotowanej w dniu 11 listopada 2014 roku w Centrum Sztuki Collegium ARS.

Wystawę „Piłsudski: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska” można oglądać na planszach ustawionych w holu na I piętrze MBP. Czynna ona będzie do końca 2018 roku.