XXV Chojnicka Noc Poetów już za nami

W sobotę 3 sierpnia 2019 roku po raz 25 miłośnicy liryki mogli wziąć udział w Chojnickiej Nocy Poetów. Wydarzenie to przyciąga nie tylko twórców, ale także wielbicieli tego rodzaju literackiego. Poza wierszami można było posłuchać także piosenki poetyckiej w wyjątkowych aranżacjach.

Prowadząca wydarzenie Magdalena Kosobucka na wstępie podkreśliła, że chojniczanie już od ćwierć wieku mogą brać udział w tym szczególnym spotkaniu z poezją mówioną i śpiewaną. Przedstawiła także organizatorów akcji, którymi są Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. – „Mózgiem całej imprezy jest od początku Zbigniew Buława” – dodała. Następnie zaprosiła na występ pierwszych gości – Jarosława Kąkola z zespołem Małe Kino, podczas którego można było posłuchać m.in. piosenek do słów Jana Lechonia w aranżacji rockowo-poetyckiej. – „Każda piosenka, którą śpiewamy ma swoją własną historię” – podkreślił Jarosław Kąkol. Grane utwory zachęciły publiczność do tańczenia.

Po dawce muzyki można było się wyciszyć i posłuchać poezji Przemysława Dakowicza, który w Chojnicach gościł już po raz drugi. Tym razem przeczytał wiersze ze swojego tomiku „Boże klauny”. W dalszej części Nocy nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza oraz prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Następnie na scenę weszła aktorka młodego pokolenia Olga Sarzyńska. Jej występ był połączeniem śpiewu i recytacji. Publiczność wysłuchała m.in. piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu aktorki, a także żartobliwych tekstów, które zawierały wątki chojnickie. Kolejnym poetą prezentującym swoją twórczość był, także goszczący na Nocy Poetów po raz drugi, Jarosław Jakubowski. Liryk podczas występu podkreślił, że jedną z inspiracji do pisania mogą być listy.

Muzykę zawierającą motywy góralskie zaprezentowała w dalszej części Hanka Wójciak, rodowita góralka, która jak mówiła cieszy się, że jest dwujęzyczna, że mówi po polsku i góralsku. W występie jej Kapeli dominowały nie tylko wspomniane motywy góralskie, ale także energia. Publiczność mogła poznać utwory z dwóch jej autorskich płyt. Po występie Kapeli Hanki Wójcik na scenie ponownie pojawiło się jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza: Przemysław Dakowicz, Jarosław Jakubowski i Krzysztof Kuczkowski. Przedstawili oni laureatów konkursu poetyckiego, który odbył się w ramach Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich poprzedzających Chojnicką Noc Poetów. Srebrny Kluczyk wygrały Małgorzata Hrycaj i Bożena Kaczorowska.
Kolejnym gościem tego sierpniowego wydarzenia był aktor Jerzy Schejbal. W swoim występie zaprezentował twórczość Edgara Lee Mastersa, który znany jest najbardziej jako autor „Antologii ze Spoon River”. To właśnie fragmenty tej książki przeczytał aktor. Jak podkreślił podczas występu, są to epitafia przedstawiające historie życia osób, których nagrobki znajdują się na wymyślonym przez Mastersa cmentarzu. Występ aktora był ciekawy, a modulowany głos przyciągał uwagę publiczności. Ostatnim poetą, którego twórczość widzowie Chojnickiej Nocy Poetów mogli wysłuchać był przewodniczący jury Krzysztof Kuczkowski. Widzowie poznali jego wiersze z tomiku „Ruchome święta”.

Polska aktorka filmowa i teatralna, a także felietonistka Joanna Szczepkowska wystąpiła z programem pełnym ekspresji i znakomitej gry aktorskiej przedstawiła twórczość klasyków polskiej poezji, m.in. fragment „Pani Twardowskiej”. Na zakończenie Nocy wystąpił Teatr Piosenki w spektaklu „Wędrowny blask”, który był poświęcony twórcy grupy Romanowi Kołakowskiemu. W Chojnicach Teatr Piosenki gościł po raz drugi. Poprzednio widzowie mogli posłuchać interpretacji tekstów Cohena, Okudżawy i Brechta. W tym roku śpiewane przez artystów piosenki były autorstwa twórcy tego przedsięwzięcia, który zmarł w styczniu tego roku. – „Zaśpiewane utwory prezentować będą szeroki wachlarz i szeroką amplitudę twórczości Romana Kołakowskiego” – podkreślała Agata Klimczak-Kołakowska, jedna z wokalistek Teatru Piosenki. Kameralny recital zakończył w okolicach północy jubileuszową XXV Chojnicką Noc Poetów.