Zebranie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w środę 4 października 2017 roku odbyło się zebranie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które poprowadziła prezes organizacji Janina Kosiedowska. Spotkanie rozpoczęło śpiewanie kaszubskich piosenek przy akompaniamencie Jarosława Kuklewskiego.

Na początku prezes ZKP przekazała przybyłym informacje o sytuacji na Kaszubach po sierpniowej nawałnicy. – Katastrofa dotknęła bardzo wiele osób. Są straty w dobrach kultury kaszubskiej – mówiła Janina Kosiedowska. Dodała także, że ucierpiały m.in. grób Jana Karnowskiego w Brusach oraz dom rodzinny Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jagliach i ogród, w którym mieściły się rzeźby wykonane przez artystę. W związku ze stratami Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzyło specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicy. Chojnicki oddział Zrzeszenia prowadził także zbiórkę pieniędzy, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego na odbudowę mogiły swojego patrona zebrali 1 221 zł, które przekazała w trakcie zebrania wicedyrektor szkoły i członek ZKP Alina Jaruszewska. Głos w sprawie grobu regionalisty zabrał także Kazimierz Jaruszewski, który poruszył ten temat na obradach chojnickiej Rady Miejskiej. Do akcji zbierania funduszy włączyło się również Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, które otworzyło specjalne konto. Można na nie wpłacać pieniądze na konserwację rzeźb Józefa Chełmowskiego, które znajdują się w przydomowym skansenie artysty w Brusach-Jagliach, o czym mówiła dyrektor muzeum Barbara Zagórska.

Kolejnymi punktami zebrania było wręczenie legitymacji nowym członkom ZKP, a także omówienie zbliżających się Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej, które odbędą się w dniach od 22 października do 29 października 2017 roku. Ostatnią kwestią, poruszoną przez członków ZKP jest ustawa dekomunizacyjna, a dokładnie nakaz IPN-u dotyczący zmiany nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego. – To jest nieporozumienie. Wiemy, że to był człowiek uczciwy, żaden komunista – mówił Kazimierz Ostrowski. W związku z tym zrzeszeńcy postanowili przyjąć uchwałę, w której sprzeciwili się wobec decyzji IPN-u. – Ustawa dekomunizacyjna nie może mieć zastosowania do Stanisława Rolbieckiego – dodawał Ostrowski. Były burmistrz Chojnic był współzałożycielem oddziału i jego długoletnim członkiem, dlatego też członkowie ZKP liczą na to, że IPN zmieni stanowisko w sprawie zmiany nazwy ulicy. Członek komisji zajmującej się zmianami nazw ulic Kazimierz Jaruszewski dodał, że zgodnie z prawem, jeżeli do 30 października radni nie zmienią nazwy ulicy Rolbieckiego, wówczas wojewoda wyda rozporządzenie i sam nada tej ulicy inną nazwę.

Na koniec prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janina Kosiedowska zachęciła do obejrzenia wystawy znajdującej się w Czytelni MBP, które przedstawia sylwetkę i twórczość Józefa Chełmowskiego.