Każdy jest jedyny w swoim rodzaju

data dodania: 2024.05.07

We wtorek 7 maja 2024 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszli uczniowie kl. IIa z Katolickiej Szkoły Podstawowej na zajęcia biblioterapeutyczne.

Tym razem bibliotekarka przedstawiła uczniom książkę pt. „Ludzie” Petera Spiera. Książka porusza tematykę różnorodności występowania na Ziemi rasy ludzkiej. Jak bardzo wszyscy jesteśmy do siebie podobni, a tak bardzo inni. Mamy różny wygląd, światopogląd, warunki do życia. To, co nam wydaje się dziwne, dla innych jest zupełnie zwyczajne. Nosimy różne ubrania, preferujemy inne produkty żywnościowe. Mamy różnorodne rozrywki i potrafimy czasem zupełnie niezwykłe rzeczy. Autor poprzez tekst i ilustracje w książce stara się przekazać czytelnikom, jak bardzo wspaniali w swojej różnorodności jesteśmy.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli bardzo dużo do powiedzenia na każdy z poruszanych tematów. Nie wyczerpuje to nawet w drobnej części potencjału książki. Można ją czytać, oglądać i o niej rozmawiać przez wiele godzin, a i tak poruszy się tylko niewielką część zagadnień. Jej konstrukcja została stworzona tak, aby zarówno dzieci, jak i dorośli mogli wiele się z niej dowiadywać i cieszyć się nią. Pozornie prosta konstrukcja staje się „pułapką” dla każdego mola książkowego.

Na zakończenie rozmowy o książce bibliotekarka zaproponowała uczniom mały eksperyment… A spotkanie zakończyła sesja zdjęciowa w książkowej fotoramce, przygotowanej na trwające w bibliotece  Dwa tygodnie z książką.