„Nad Niemnem” można było posłuchać na chojnickiej starówce

data dodania: 2023.09.11

W sobotę 9 września 2023 roku po raz 12 odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Lekturą było tym razem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Chojniczanie mieli możliwość posłuchania fragmentów tej książki na Starym Rynku.

Spotkanie otworzyła Anna Lipińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która przeczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcający do wzięcia udziału w akcji i czytania „Nad Niemnem”: „Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest »Nad Niemnem« Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu”. W Chojnicach czytający przybliżyli fragment dotyczący legendy o Janie i Cecylii, który znajduje się pod koniec tomu pierwszego oraz początek tomu drugiego. Pomiędzy prezentacją poszczególnych części książki bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska czytały ciekawostki o Elizie Orzeszkowej i „Nad Niemnem”. Dotyczyły one m.in. pochodzenia autorki, jej ubioru, występujących w książce słów, nazwisk bohaterów czy pierwotnego tytułu powieści.

Z niełatwym tekstem powieści zmierzyli się: Grzegorz Szlanga – reżyser, wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury, Kazimierz Jaruszewski – filolog, regionalista, kpr. Klaudia Foltyńska – 34 Chojnicki Batalion Radiotechniczny, Lidia Polasik – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, Kuba Wawrzyniak – miłośnik książek, prezenter radiowy, Maria Eichler – dziennikarka, znawczyni kultury, Malwina Miszewska – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, Marcin Synak – pracownik Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Agnieszka Schreiber – aktorka Projektu 41, Beata Czapiewska – aktorka Projektu 41, Wiktoria Kroplewska – radna Młodzieżowej Rady Miejskiej, Mirosława Łuszczak – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Czytający nagrodzeni zostali brawami oraz pamiątkowym dyplomem i kwiatem.

Podczas czytania można było obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę poświęconą Elizie Orzeszkowej i jej twórczości, w tym „Nad Niemnem”. Ekspozycję można nadal zobaczyć w Czytelni MBP do końca września. Również do końca września można otrzymać pamiątkową pieczątkę akcji. Jeśli ktoś nie przyniósł w sobotę swojego egzemplarza powieści, to może z nim podejść do Wypożyczalni dla dorosłych. Każdy, kto przyszedł posłuchać lektury, otrzymał też pamiątkową zakładkę. Na zakończenie organizatorzy – Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa zaprosili na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się na początku września. Wiadomo już, że lekturą będzie dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”.

Więcej zdjęć na profilu biblioteki na Facebooku.