XXV Chojnicka Noc Poetów

W sobotę 3 sierpnia 2019 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach odbyła się XXV Chojnicka Noc Poetów organizowana przez Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Prowadząca imprezę Magdalena Kosobucka na wstępie podkreśliła, że chojniczanie już od ćwierć wieku mogą brać udział w tym szczególnym spotkaniu z poezją mówioną i śpiewaną. Przedstawiła także organizatorów akcji i podkreśliła, że mózgiem całej imprezy jest od początku Zbigniew Buława. Następnie zaprosiła na występ pierwszych gości – Jarosława Kąkola z zespołem Małe Kino, podczas którego można było posłuchać m.in. piosenek do słów Jana Lechonia w aranżacji rockowo-poetyckiej. Grane utwory zachęciły publiczność także do tańczenia.

Po dawce muzyki można było posłuchać poezji Przemysława Dakowicza, który w Chojnicach gościł już po raz drugi. Tym razem przeczytał wiersze ze swojego tomiku „Boże klauny”. W dalszej części Nocy nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza oraz prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Ogłoszenie wyników odbyło się w obecności przedstawicieli organizatorów imprezy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anny Lipińskiej, dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury Radosława Krajewicza oraz wiceburmistrza Chojnic Adama Kopczyńskiego. Jury w składzie: Krzysztof Kuczkowski (przewodniczący), Przemysław Dakowicz, Jarosław Jakubowski postanowiło przyznać trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Werdykt odczytał przewodniczący jury Krzysztof Kuczkowski, który podkreślił, że nagrodzone utwory zostały wybrane spośród 258 nadesłanych tekstów.

I nagrodę za wiersz „Przestrzeń wewnątrz nas” opatrzony godłem „Dom przy drodze” otrzymała Ela Galoch z Turka. II nagrodę zdobył Marcin Konrad Lewiński z Gdyni za utwór „Tonące jezioro” opatrzony godłem „Brusli”. Natomiast trzecie miejsce trafiło do Janusza Pyzińskiego z Dębicy, który jest autorem wiersza „Miejsca” opatrzonego godłem „Miedzny kamień”. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju za wiersz „List do domu” opatrzony godłem „Jodła”, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej za utwór „Moje pokolenie” opatrzony godłem „Budgie” oraz Weronika Jaśmin z Ruśca za wiersz „N002OC” opatrzony godłem „robotnikt”. Podczas rozstrzygnięcia obecni byli Marcin Konrad Lewiński, Jerzy Fryckowski i Weronika Jaśmin. Publiczność mogła posłuchać nagrodzone wiersze w interpretacji autorów. Natomiast utwory laureatów nieobecnych przeczytały kolejno – Alina Rzepecka utwór Eli Galoch, zaś Ada Jarosz wiersz Janusza Pyzińskiego. W trakcie imprezy w namiocie Miejskiej Biblioteki Publicznej można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”, wydany przez bibliotekę. W tomiku oprócz wierszy nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się również wiersze do poczytania, dostrzeżone przez jury.

Następnie na scenę weszła aktorka młodego pokolenia Olga Sarzyńska. Jej występ był połączeniem śpiewu i recytacji. Publiczność wysłuchała m.in. piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu aktorki, a także żartobliwych tekstów. Kolejnym poetą prezentującym swoją twórczość był, także goszczący na Nocy Poetów po raz drugi, Jarosław Jakubowski. Liryk podczas występu podkreślił, że jedną z inspiracji do pisania mogą być listy.

Muzykę zawierającą motywy góralskie zaprezentowała w dalszej części Hanka Wójciak, rodowita góralka. W występie jej kapeli dominowały nie tylko motywy góralskie, ale także energia. Publiczność mogła poznać utwory z dwóch jej autorskich płyt. Po występie Kapeli Hanki Wójcik na scenie ponownie pojawiło się jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza: Przemysław Dakowicz, Jarosław Jakubowski i Krzysztof Kuczkowski. Przedstawili oni laureatów konkursu poetyckiego, który odbył się w ramach Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich poprzedzających Chojnicką Noc Poetów. Srebrny Kluczyk wygrały Małgorzata Hrycaj i Bożena Kaczorowska.

Kolejnym gościem tego sierpniowego wydarzenia był aktor Jerzy Schejbal. W swoim występie zaprezentował twórczość Edgara Lee Mastersa, który znany jest najbardziej jako autor „Antologii ze Spoon River”. To właśnie fragmenty tej książki przeczytał aktor. Jak podkreślił podczas występu, są to epitafia przedstawiające historie życia osób, których nagrobki znajdują się na wymyślonym przez Mastersa cmentarzu. Ostatnim poetą, którego twórczość widzowie Chojnickiej Nocy Poetów mogli wysłuchać był przewodniczący jury Krzysztof Kuczkowski. Zaprezentował on wiersze z tomiku „Ruchome święta”.

Polska aktorka filmowa i teatralna, a także felietonistka Joanna Szczepkowska wystąpiła z programem pełnym ekspresji i znakomitej gry aktorskiej. Przedstawiła twórczość klasyków polskiej poezji, m.in. fragment „Pani Twardowskiej”. Na zakończenie Nocy wystąpił Teatr Piosenki w spektaklu „Wędrowny blask”, który był poświęcony twórcy grupy Romanowi Kołakowskiemu. W Chojnicach Teatr Piosenki gościł po raz drugi. Poprzednio widzowie mogli posłuchać interpretacji tekstów Cohena, Okudżawy i Brechta. W tym roku śpiewane przez artystów piosenki były autorstwa twórcy tego przedsięwzięcia, który zmarł w styczniu tego roku. – „Zaśpiewane utwory prezentować będą szeroki wachlarz i szeroką amplitudę twórczości Romana Kołakowskiego” – podkreślała Agata Klimczak-Kołakowska, jedna z wokalistek Teatru Piosenki. Kameralny recital zakończył w okolicach północy jubileuszową XXV Chojnicką Noc Poetów.

Relacje z poprzednich Chojnickich Nocy Poetów:

XXV Noc Poetów
XXIV Noc Poetów
XXIII Noc Poetów
XXII Noc Poetów
XXI Noc Poetów
XX Noc Poetów
XIX Noc Poetów
XVIII Noc Poetów
XVII Noc Poetów
XVI Noc Poetów