Tajemnica Książkowego Emporium

Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci odwiedzili uczniowie z klasy IIIc, Ib oraz podopieczni świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich. W piątek 11 maja 2018 roku dzieci zostały zaproszone na warsztaty czytelnicze w oparciu o książkę „Panna Jones i Książkowe Emporium” Ashley King.

Spotkanie mogło mieć miejsce dzięki przejściu przez bibliotekę I etapu konkursu Książkowe Emporium organizowanego przez Barbarę Marię Morawiec z portalu Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo Zielona Sowa. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach znalazła się w gronie 50 zwycięskich placówek.

Na wstępie bibliotekarka przeczytała fragment książki, w którym zapoznajemy się z głównymi bohaterami – rodziną Jonesów. Mieszkają oni w księgarni Pod Białym Jeleniem i dwoje z nich bardzo lubi czytać. Jedynym wyjątkiem jest przyłączona do rodziny dziewczynka o imieniu Znajda. Znajda ukrywa ogromną tajemnicę – nie potrafi czytać. Uczniowie po wysłuchaniu tych informacji starali się odpowiedzieć na pytania: Jak można nauczyć się czytać?, Gdzie nauczyli się czytać?, Co jest najtrudniejsze przy nauce czytania?. Następnie bibliotekarka wypisała na kartkach i przyczepiła do tablicy porady czytelnicze dla Znajdy Jones. Dzieci radziły Znajdzie: czytać literami, sylabami, próbować czytać instrukcje gier i SMS-y w telefonie, czytać wiersze, książki i gazety, ale przede wszystkim zgodnie stwierdzili, że trzeba po prostu próbować.

Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy. Rozpoczęto zabawę w ciepło-zimno. Reprezentant każdej z grup musiał odnaleźć ukrytą wcześniej przez koleżanki i kolegów z drugiej grupy kopertę pozwalającą na dalszą pracę. W kopercie znajdowały się bowiem litery, które odpowiednio ułożone stanowiły słowo. Wyraz ten trzeba było odnaleźć w słowniku. Były to hasła: książka, biblioteka, księgarnia, emporium. Gdy zadanie zostało wykonane,a hasła odnalezione, bibliotekarka poprosiła o otwarcie czekających na stolikach ruloników. Była to informacja o konkursie, do którego postanowili przyłączyć się bohaterowie książki. Wybrani uczniowie głośno przeczytali treść ruloników, a bibliotekarka wyjaśniła wszystkim jak wyglądało Książkowe Emporium Montgomery’ego. Opisy 12 sal emporium wywołały zachwyt wśród uczestników warsztatów. Kolejnym zadaniem było wypisanie kartki pocztowej do Znajdy. Na zakończenie bibliotekarka wręczyła wszystkim dyplomy uczestnictwa w zajęciach, książkowe zakładki, specjalnie na tę okazję wykonane kolorowanki (z miejscem na niespodziankę) i cukierki.

Więcej o konkursie Książkowe Emporium