Artysta i poeta Janusz Trzebiatowski gościł w bibliotece

W ramach Dni Sztuki w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyło się w piątek 16 września 2022 roku spotkanie poetyckie z krakowsko-chojnickim artystą i poetą Januszem Trzebiatowskim.

Spotkanie zatytułowane było „Filomacka Muza” i było prezentacją najnowszego tomiku „Pośród” Janusza Trzebiatowskiego. Jak podkreśliła na wstępie dyrektor MBP Anna Lipińska, miało ono potrójny charakter – dostarczyło poetyckich wrażeń, wpisywało się w obchody 400-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, którego artysta jest absolwentem i było także jednym z elementów tegorocznych Dni Sztuki.

Janusz Trzebiatowski, zabierając głos, podkreślił, że wizyty w Chojnicach są dla niego zawsze bardzo ważne. – „Każdy tu występ jest dla mnie ogromnym wzruszeniem i zaszczytem. Stąd całe to spotkanie Wam dedykuję” – mówił do chojniczan zgromadzonych w Czytelni. Następnie wszyscy mieli możliwość wysłuchania w trzech językach jednego z wcześniejszych utworów Trzebiatowskiego – „Dante” z tomiku „Między czasem”. Najpierw sam poeta odczytał ten wiersz, potem w języku kaszubskim (w przekładzie Tomasza Fopke) zaprezentowała go Janina Kosiedowska, działaczka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a po niemiecku wyrecytował go Karl Grenzler (we własnym przekładzie). Janusz Trzebiatowski dodał, że Karl Grenzler jest pisarzem dwujęzycznym, niemiecko-polskim, członkiem Związku Literatów Polskich i także jest związany z naszym regionem.

Biografię gościa przypomniał Paweł Boczek, były dyrektor Zespołu Szkół, w skład którego wchodzi LO im. Filomatów Chojnickich. Jak mówił, Janusz Trzebiatowski jest krakowianinem z wyboru, a Kaszubą z urodzenia. Pochodzi z Chojnic, które go ukształtowały. Mówiąc o jego wszechstronnej twórczości, stwierdził: – „Trzebiatowski jest poetą w malarstwie i malarzem w poezji”. Przybliżył także tematykę wierszy zebranych w tomiku „Pośród”. Po tej prezentacji kilka wybranych z tego zbiorku wierszy przeczytali na zmianę Maria Eichler i Janusz Trzebiatowski. Kolejną niespodzianką była możliwość wysłuchania wierszy poety w interpretacji nieżyjącego już aktora Jerzego Treli, który przed laty tym nagraniem zrobił prezent Trzebiatowskiemu. Natomiast na ostatni akcent spotkania poeta wybrał wiersz „Ruszam” z najnowszego tomiku „Pośród”, który zaczyna się słowami: „ruszam w drogę do nieśmiertelności w baszty gotyckich sklepieniach panteonu…”.

Artysta przekazał także prezent Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach – blok kolekcjonerskich znaczków pocztowych Leona Stanleya Kaweckiego, również pochodzącego z Chojnic, a tworzącego w Stanach Zjednoczonych, filatelisty, grafika i medaliera. Na zakończenie uczestnicy wieczoru spotkania mogli porozmawiać o poezji i sztuce oraz zdobyć autograf Janusza Trzebiatowskiego.

W trakcie spotkania prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich Sebastian Matthes poinformował o Balu Absolwenta, który odbędzie się 10 czerwca przyszłego roku w ramach jubileuszu i zaprosił wychowanków tej szkoły do udziału w wydarzeniu.

Organizatorami Dni Sztuki byli: Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, Chojnickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.