Jak segregować śmieci?

16 października Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziła grupa Pszczółki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania Magdaleny Grucy pt. „Segreguję śmieci. Dbam o środowisko” z serii Przygody Fenka.

Pewnego dnia Fenek wraz ze swoim kolegą Maksem grał w piłkę. Jakiś czas później Maks przerwał grę i zaczął się wpatrywać w pewne duże i dziwne przedmioty, które pojawiły się w pobliżu boiska. Wyglądały jak kolorowe igloo. Chłopców bardzo to zaciekawiło. Postanowili sprawdzić, kto w takich domkach mieszka. Okazało się jednak, że nikt nie odzywa się, gdy pukają do domku i nie widać w nich drzwi. Zaintrygowani postanowili poszukać odpowiedzi u taty Fenka. Ten im wyjaśnił, że to nie igloo, lecz pojemniki do segregacji śmieci. I tak chłopcy dowiedzieli się, że do niebieskiego pojemnika wrzuca się papier, do zielonego szkło, a do żółtego plastik i metal.

W drugiej części zajęć na dzieci czekało nie lada zadanie, a mianowicie segregowanie śmieci. Każdy przedszkolak losował z wielkiego worka odpady i musiał powiedzieć, z czego są wykonane oraz przyporządkować je do odpowiedniego „kosza”. Dzieci rozmawiały również o tym, że nie wszystko trzeba od razu wyrzucać do śmieci. Niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Podawały ku temu bardzo pomysłowe przykłady nowego zastosowania przedmiotów.