Kaszubskie broszki wykonane z filcu lub wstążki

Warsztaty pod nazwą Wzory kaszubskie nie tylko haftowane odbyły się w środę 25 października 2017 roku w Czytelni MBP. Była to jedna z cyklu imprez z okazji trwających w Chojnicach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej.

W warsztatach wzięło udział 12 osób, nie tylko panie, także jeden pan. Uczestników przywitała Janina Kosiedowska, prezes chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które było organizatorem spotkania wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Prezes przypomniała, że motywem przewodnim tegorocznych Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej jest sztuka Józefa Chełmowskiego. Jak zauważyła, wzory kaszubskie znowu stały się modne, zajęcia były więc okazją do nauczenia się, jak samemu zrobić ozdobę z kaszubskim motywem.

Warsztaty prowadziła Patrycja Rudnik, która jest nauczycielką języka polskiego i kaszubskiego w chojnickim Zespole Szkół nr 7. Zaproponowała uczestnikom wykonanie broszek z motywem kwiatów charakterystycznych dla sztuki kaszubskiej – tulipana, róży lub lilii. Każdy mógł wybrać kwiat, który chce wykonać. Następnie przy pomocy szablonów poszczególnych płatków i listków, trzeba było odrysować je i wyciąć z kolorowych kawałów filcu. Ostatnim etapem pracy było ułożenie kwiatka, który należy połączyć za pomocą kleju na gorąco i do którego następnie trzeba przymocować agrafkę, w czym pomagała wszystkim prowadząca. Instruktorka odpowiadała także na pytania i udzielała porad. Drugim punktem warsztatów było wykonywanie broszek ze wstążki z kaszubskim motywem. Do tego zadania potrzebna była jeszcze igła z nitką i mały kawałek filcu.

Uczestnicy zajęć zaznaczyli, że chcą nauczyć się czegoś nowego, dlatego zainteresowały ich kaszubskie broszki. Ich zapał było widać podczas pracy przy tworzeniu ozdób.