Listopadowe spotkanie DKK dla młodzieży

8 listopada 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omówiona została książka pt. „Srebrne oczy” z serii „Five Nights at Freddy’s”.

Autorami omawianego tytułu są Scott Cawthon i Kira Breed-Wrisley. 10 lat temu w restauracji Freddy Fazbear’s Pizza w Hurricane zamordowane zostały dzieci, których ciał nigdy nie odnaleziono. Siedemnastoletnia dziś Charlie przybywa do miasta, by wraz z grupą przyjaciół uczcić pamięć jednego ze zmarłych kolegów. Trudno jej pogodzić się z przeszłością z uwagi na fakt, że właścicielem restauracji i konstruktorem pluszowych zabawek- robotów był jej ojciec. Wszyscy postanawiają udać się na teren zamkniętej restauracji, która – jak się okazuje – wcale nie jest opuszczona.

Członkowie dyskusyjnego klub stwierdzili, że akcja powieści trzymała ich mocno w napięciu i wywoływała wiele emocji. Niektóre elementy fabuły były przewidywalne, niemniej jednak zawsze coś czytelników zaskoczyło. Sama okładka sprawia wrażenie mrocznej i przerażającej, a przedstawia zaledwie pluszową zabawkę. Ale czy tylko? Zakończenie pozostawia spory niedosyt. Nie rozwiązują się wszystkie wątki i pozostają niedopowiedzenia, a to z tej przyczyny, że książka jest pierwszą częścią trylogii.

Spotkanie DKK podzielone zostały na dwie części – pierwszą było omawianie horroru dla młodzieży, a w drugiej klubowicze skupili się na omówieniu kart tematyką nawiązujących do zbliżającego się święta 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biblioteka bowiem bierze udział w realizacji projektu pn. 100 lat codzienności Polski. Materiały do zajęć otrzymała od Fundacji Szkoła z Klasą. Każdy klubowicz wylosował jedną, wyjątkową kartkę pocztową (każdy inną), do której dołączony był tekst wyjaśniający pochodzenie zdjęcia znajdującego się na karcie oraz jego zarys historyczny. Dzięki temu wszyscy uczestnicy w krótkim czasie mogli zapoznać się z aż 7 zdjęciami i ich historiami opisującymi codzienność dawnej Polski. Cały komplet kart liczy 8 sztuk. W założeniu praca z kartami zakończyć się miała ich wypisaniem, żeby wysłać do całkowicie nieznanych osób, jednak czas zajęć bardzo szybko się skończył (jak zawsze w czasie dyskusji DKK). Uczestnicy wypiszą teraz karty w swoich domach i odniosą je do biblioteki do końca przyszłego tygodnia. Następnie zostaną one wysłane przez pracowników biblioteki.

Chętnych do zapoznania się z kartami 100 lat codzienności Polski zachęcamy do zgłaszania się do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Więcej o projekcie