Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

W sobotę 4 września 2021 roku chojniczanie mogli posłuchać „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, która była lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Organizatorami akcji byli Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa.

Czytanie rozpoczęła dyrektor MBP Anna Lipińska, która przywitała zebranych i przeczytała fragment listu od prezydenta RP: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Następnie biografię autorki przypomniały bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska. Jak się okazuje Zapolska znana jest dziś głównie jako dramatopisarka, ale jej prawdziwym światem była scena. – „Występowała w Paryżu oraz w teatrach lwowskim i krakowskim. Po 1900 zrezygnowała i od czasu do czasu organizowała teatr własny. W 1902 prowadziła w Krakowie szkołę aktorską. Na jej bazie utworzyła Teatr Niezależny Gabrieli Zapolskiej” – mówiła Anna Maria Zdrenka. Poza aktorstwem i pisarstwem fascynowała ją też sztuka. – „Gabriela Zapolska była nie tylko świetną pisarką i utalentowaną aktorką, lecz także zapaloną miłośniczką sztuki i kolekcjonerką. Podczas pobytu w Paryżu zaczęła gromadzić prace impresjonistów i symbolistów” – podkreśliła Weronika Sadowska. W jej kolekcji znalazły się dzieła Vincenta van Gogha, Paula Gaugina, Georgesa Seurata, Camille’a Pisarra i Paula Sérusiera.

Chojniczanie mieli okazję wysłuchać aktu I „Moralności pani Dulskiej”, którą czytali zaproszeni goście i bibliotekarze. Każdy słuchający otrzymał pamiątkową zakładkę.
Kwestie poszczególnych postaci czytali:
Maria Eichler – Aniela Dulska
Grzegorz Szlanga – Zbyszko
Agnieszka Schreiber – Hesia
Weronika Sadowska – Mela
Alina Pelowska – Lokatorka
Malwina Miszewska – Hanka
Mirosława Łuszczak – Juliasiewiczowa
Anna Maria Zdrenka – narrator
Już w tym roku poznaliśmy przyszłoroczną lekturę Narodowego Czytania, którą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zapraszamy do udziału.

Relacja z Narodowego Czytania na ChojniceTV

Fot. Mariusz Kępka