XIX Chojnicka Noc Poetów

XIX Chojnicka Noc Poetów odbyła się 3 sierpnia 2013 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach.

Impreza rozpoczęła się o godz. 18.00 i trwała do godz. 1.00. Goście występowali przed licznie zgromadzoną publicznością. Całość prowadziła, jak co roku, Magdalena Kosobucka, która na wstępie zaprosiła wszystkich do słuchania poezji zarówno w słowie, jak i w muzyce.

Jako pierwsza wystąpiła Agata Rymarowicz z zespołem, która zaprezentowała m.in. własne utwory, dla których inspiracją były Bieszczady, a także melodię bałkańską. Przypomniała utwory czeskiego barda Jaromira Nohawicy. Następnie obyło się uroczyste rozstrzygnięcie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Zanim protokół jury odczytał przewodniczący tego gremium poeta Dariusz Tomasz Lebioda, członkini jury Maria Jolanta Kowalska, związana z Chojnicami, odczytała swój wiersz o Chojnickiej Nocy Poetów. Jak poinformował Dariusz Tomasz Lebioda, jury zapoznało się z ponad 150 utworami i przyznało I nagrodę Czesławowi Markiewiczowi z Zielonej Góry, za wiersz pt. „Hotel Lambert”, opatrzony godłem Paradygmat, II nagrodę Annie Piliszewskiej z Wieliczki za wiersz „Kochankowie i głogi”, opatrzony godłem Antique, a III nagrodę Agnieszce Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego za wiersz pt. „Dom z prześcieradeł i światła”, opatrzony godłem Marchewkowe pole. Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną, którą jest roczna prenumerata „Pomeranii”, Mirosławowi Puszczykowskiemu z Mogilna, za wiersz pt. „Różaniec”, opatrzony godłem Rysy oraz nagrodę „Civitas Christiana” Piotrowi Marcinkowskiemu z Jaworzna, za wiersz „W(My)chowanie”, opatrzony godłem Pjetja. Jury przyznało także wyróżnienia honorowe i wybrało wiersze do publikacji w pokonkursowym almanachu „Odblaski Nocy”. Laureatom nagrody wręczyli przedstawiciele organizatorów Chojnickiej Nocy Poetów - burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, wiceburmistrz Edward Pietrzyk, dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Radosław Krajewicz, Małgorzata Skwarek z ChDK i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska. Następnie laureaci odczytali w fosie nagrodzone wiersze.

Następnie na scenie pojawił się aktor Andrzej Mastalerz, który chojnickiej publiczności przybliżył prozę Thomasa Bernharda. Potem swoją poezję zaprezentował gdyński poeta i krytyk literacki Artur Nowaczewski, który zaznaczył, że dawno nie miał okazji sam czytać swoich tekstów, bo częściej występuje z muzykami i melorecytuje wiersze.

Po słowie mówionym znowu przyszedł czas na piosenkę, tym razem w wykonaniu Magdaleny Zuk - pianistki, wokalistki i kompozytorki. Artystka wykonała własne kompozycje oparte na muzyce Chopina i kilka utworów piosenki francuskiej. W części koncertu towarzyszył jej Wojciech Popkiewicz, autor tekstów piosenek i prozy. Następnym gościem Chojnickiej Nocy Poetów był bydgoski poeta Marek Kazimierz Siwiec, który zaprezentował swoją twórczość. Poeta wspomniał, że był na jednej z pierwszych Nocy i że są tu dobre fluidy dla tej imprezy oraz znakomita publiczność. Po nim na scenę wyszła Katarzyna Żak, śpiewająca aktorka, która przypomniała piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Wspominała także swoje spotkania z Osiecką.

Do Chojnic nie dojechał z powodów zdrowotnych poeta i powieściopisarz Marcin Świetlicki. Jak poinformowała prowadząca Magdalena Kosobucka, Cezary Morawski zdecydował się więc „na gorąco” przygotować kilka wierszy poety. Aktor odczytał je chojnickiej publiczności, zaznaczając, że będzie poetę udawać, po czym zdjął marynarkę i wziął w dłoń papierosa, z którym Świetlicki zwykle czyta swoje utwory. A potem Cezary Morawski przystąpił do recytacji poezji Gałczyńskiego.

Na zakończenie zagrał Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet Plus. Artysta w prawie dwugodzinnym koncercie przypomniał swoje piosenki, utwory Czesława Niemena z płyty „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi” oraz piosenki do nieznanych wcześniej wierszy Agnieszki Osieckiej i do poezji Wisławy Szymborskiej.

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.