XXIII Chojnicka Noc Poetów

XXIII Chojnicka Noc Poetów odbyła się w sobotę 5 sierpnia 2017. Od godziny 18.00 do 1.00 w Fosie Miejskiej można było posłuchać poezji recytowanej i śpiewanej. Pomimo przelotnego deszczu, widownia dopisała.

Imprezę prowadziła jak co roku Magdalena Kosobucka. Podczas ceremonii otwarcia przypomniała, że organizatorami są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna, a mózgiem przedsięwzięcia jest Zbigniew Buława. Podziękowała organizatorom za zaangażowanie, a widzom za obecność.

Jako pierwsze wystąpiły laureatki Kwietniowych Spotkań z Poezją – Julia Stoltmann i Monika Wardyn. Następnie piosenkę śpiewaną wykonał zespół Chwila Nieuwagi, który przekonał, tak jak zapowiedział, że poezja śpiewana nie jest nudna. Po tym koncercie nastąpiło rozstrzygnięcie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza, ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Odbyło się ono w obecności przedstawicieli organizatorów imprezy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anny Lipińskiej, dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury Radosława Krajewicza oraz wiceburmistrza Chojnic Edwarda Pietrzyka. Werdykt jury w składzie Jerzy Fryckowski, Mariusz Olbromski oraz Piotr Mitzner ogłosił przewodniczący tego gremium Piotr Mitzner. Przewodniczący podkreślił, że na konkurs napłynęło 250 wierszy, a jury miało bardzo trudny wybór i długo debatowało. – Było dużo bardzo ciekawych wierszy – stwierdził.

I nagrodę ex aequo jury przyznało Katarzynie Dybżyńskiej ze Świdnika oraz Stanisławowi Wasilewskiemu z Żyrardowa. II nagrodę również ex aequo otrzymali Mirosław Kowalski z Mysłowic oraz Renata Beata Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego. III nagrodę ex aequo jury przyznało Marcinowi D. Podolanowi z Opola oraz Karolowi Graczykowi z Torunia. Jury przyznało również wyróżnienia następującym poetom: Dominikowi Żyburtowiczowi z Bonina, Karolowi Mrozińskiemu z Warszawy oraz Arturowi Śliwińskiemu z Warszawy. Zdobywcy pierwszych miejsc Katarzyna Dybżyńska i Stanisław Wasilewski oraz wyróżniony Karol Mroziński niestety nie przybyli na Chojnicką Noc Poetów. Pozostali laureaci konkursu zaprezentowali zebranym w Fosie Miejskiej swoje wiersze. Swoją twórczość przybliżyli także członkowie jury. W trakcie imprezy w namiocie Miejskiej Biblioteki Publicznej można było bezpłatnie otrzymać pokonkursowy tomik „Odblaski Nocy”.

Kolejnym gościem Nocy była Renata Dancewicz. Aktorka przybliżyła życiorys i twórczość młodej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki, która zginęła w 1944 roku w Krakowie. W Fosie Miejskiej wystąpił także Robert Kasprzycki z zespołem, który zaśpiewał swoje przeboje. Aktor Jerzy Trela interpretował wiersze Mickiewicza, Tuwima i Wyspiańskiego. Na chwile poezji zaprosili poeci Mariusz Olbromski, Piotr Mitzner i Jerzy Fryckowski. Aktor Zdzisław Wardejn przypomniał wiersze Norwida. Ostatnim akcentem Nocy Poetów był znakomity koncert artystów współpracujących z Teatrem Piosenki. Zaprezentowali oni premierowy spektakl „Mistrzowie ballady: Cohen, Stachura, Dylan”. O tych bardach opowiadał założyciel Teatru Roman Kołakowski.

Chojnicką Noc Poetów poprzedziły Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie w Chojnicach, które prowadziła poetka Maria Jolanta Kowalska

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Relacje z poprzednich Chojnickich Nocy Poetów:

XXIV Noc Poetów
XXIII Noc Poetów
XXII Noc Poetów
XXI Noc Poetów
XX Noc Poetów
XIX Noc Poetów
XVIII Noc Poetów
XVII Noc Poetów
XVI Noc Poetów