Przez Europę i Azję z Jackiem Jarosikiem

W środę 25 kwietnia 2018 roku w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych MBP odbyło się spotkanie z podróżnikiem Jackiem „Bradziaga” Jarosikiem, który podzielił się wrażeniami z podróży do różnych zakątków Europy i Azji.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Dwa Tygodnie z Książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. Zgromadzonych w wypożyczalni miłośników podróży i literatury podróżniczej przywitała bibliotekarka Irena Prondzinska, kierownik działu.
Jacek Jarosik, jak sam powiedział, nie jest zawodowym podróżnikiem ani pisarzem. Wyprawy do odległych, niezwykłych i dzikich miejsc to jego pasja. Podróżuje wspólnie z synem, z którym tworzy Bradziaga Team. Jest również autorem książki „Bradziaga znaczy obieżyświat”, którą napisał za namową znajomych.
W czasie spotkania autor podkreślił, że osoby niepełnosprawne ruchowo często są bardziej sprawne, niż nam się wydaje, dlatego zaangażował się w projekt „Granice bez barier”. Jego podstawowym założeniem jest przeżycie wielkiej przygody, podczas wyprawy do przepięknych, ale odległych miejsc w towarzystwie osoby niepełnosprawnej. Wspólny udział w takiej ekspedycji wymaga specjalnych przygotowań. Do wyznaczonych miejsc Jacek Jarosik wraz z towarzyszami podróży dociera samochodem marki Żuk, który ciągle jest udoskonalany. Samochód został wyposażony w silnik i skrzynię biegów mercedesa i mosty napędowe uaza. Podczas licznych podróży przydała się również wyciągarka, w którą auto również jest zaopatrzone.
Jacek Jarosik z założenia omija duże miasta i zorganizowane formy turystyki, „im trudniejszy teren tym lepiej” – mówił. Pod wpływem książek m.in. Arkadego Fidlera zachwycił się Syberią, gdzie wraz z Romualdem Koperskim i synem Jakubem pojechał w 2005 roku. We wsi Wierszyna leżącej nad rzeką Idą poszukiwali potomków polskich osadników. Podczas spotkania podróżnik opowiadał również o wyprawach do Mongolii czy w Karpaty – polskie, słowackie, ukraińskie i rumuńskie. Uczestnicy mogli także podziwiać zdjęcia z miejscowości Bajkał leżącej w obwodzie irkuckim Rosji, nad brzegiem jeziora Bajkał. Gość podkreślał ciekawość oraz niezwykłą życzliwość ludzi tam mieszkających, którzy dzielą się wszystkim, co mają.
W trakcie spotkania słuchacze mogli dowiedzieć się, jak przetrwać w trudnych warunkach, jak wygląda życie w jurtach, co to są słupy serge i gdzie znajdują się święte miejsca wyznawców szamanizmu oraz co oznacza spadająca gwiazda w Mongolii.
Fotografie i opisy miejsc, które odwiedził Team Bradziaga zostały zaprezentowane na wystawie zatytułowanej „Żukiem podróże małe i duże”. Wystawę można oglądać do 5 czerwca w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych oraz holu MBP.