Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie Lektura zorganizowały 30 kwietnia 2009 roku spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. Pisarka o godz. 15.00 spotkała się z czytelnikami w filii biblioteki przy ul. Młodzieżowej, natomiast o godz. 17.00 w Czytelni Głównej przy ul. Wysokiej.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu „Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza. Dwa tygodnie z książką”. Było okazją do porozmawiania z pisarką oraz do zdobycia autografu. Barbara Kosmowska barwnie opowiadała o sobie, o tym, jak powstawały jej kolejne powieści oraz o – jak stwierdziła – wzlotach i upadkach pisarza. Wspominała sytuacje, gdy jej życie osobiste było przez czytelników utożsamiane z życiem bohaterek jej powieści. Zachęcała też zebranych do zadawania pytań. A na zakończenie podpisywała swoje powieści. W trakcie spotkania można było także kupić powieści pisarki, które sprzedawała księgarnia „Matras” w Chojnicach.

Barbara Kosmowska pochodzi z Bytowa. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie przez krótki okres pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Bytowie. W 1999 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej”. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej naukowe zainteresowania to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Pisarka współpracuje z czasopismem „Guliwer” poświęconym właśnie literaturze dla dzieci i młodzieży. Pełni również funkcję kuratora społecznego, jest radną w Bytowie.
Zadebiutowała jako licealistka w latach 70. na łamach nieistniejącego już czasopisma „Na przełaj”. W latach 80. zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Jej książka „Teren prywatny” (wydana w 2001 roku) wygrała konkurs literacki pod nazwą „Dziennik polskiej Bridget Jones” zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Ta powieść przyniosła autorce sławę i trafiła na Listę Bestsellerów A. Rostockiego drukowaną przez dziennik Rzeczpospolita. Z kolei powieść „Buba” zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”, zorganizowanym przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina.
Barbara Kosmowska wydała następujące książki:
Godna kotka (2000), Teren prywatny (2001), Prowincja (2002), Buba (2003), W górę rzeki (2003), Niebieski autobus (2004), Gobelin (2005), Myślinki (2005), Buba – sezon ogórkowy (2007), Pozłacana rybka (2007), Hermańce (2008), Puszka (2008).