Spotkanie autorskie z Marią Marjańską-Czernik

Maria Marjańska-Czernik – publicystka, redaktorka i tłumaczka z języka czeskiego i słowackiego gościła w Chojnicach 5 maja 2009 roku. Spotkanie z autorką odbyło się w ramach cyklu „Czytelmania”, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.

Miejscem spotkania autorskiego był chojnicki Stary Rynek, a odbyło się ono w czasie kiermaszu zorganizowanego z okazji „Dwóch Tygodni z Książką”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 3a i 6b Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach. Jak podkreśliła dyrektor miejskiej biblioteki Anna Lipińska, spotkania z pisarzami zwykle odbywają się w pomieszczeniach, ale to zaplanowane zostało na Starym Rynku. Plany jednak pokrzyżował deszcz, który lunął, gdy tylko Maria Marjańska-Czernik przywitała się z dziećmi. Wszyscy schronili się więc pod parasolami pobliskiego ogródka piwnego i w takiej nietypowej scenerii dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji o pracy tłumacza książek i o tym, jak się książki wydaje. Autorka opowiadała także o swoich książeczkach dla dzieci zatytułowanych „NIC” i „Wypożyczalnia babć”, przeczytała fragment „Wypożyczalni babć”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, a jednym z zadanych pytań było to, czy autorka lubi swoją pracę.

Na zakończenie tłumaczkę okrążył tłum pragnących zdobyć autograf. Maria Marjańska-Czernik wpisała się także do kroniki Czytelni.

Maria Marjańska-Czernik ukończyła Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filologii czesko-słowackiej. Jest tłumaczką, publicystką i redaktorką; wieloletnią współpracowniczką Naszej Księgarni, która wydaje m.in. „Misia”, „Płomyczek”, „Płomyk”; wydawcą dwumiesięcznika o książce dla dzieci i młodzieży „Guliwer”; prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. Do dziś współpracuje z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”. Jej książka „Wypożyczalnia babć” uzyskała w 2008 roku nominację do nagrody BESTSELLERek 2008 przyznawanej na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek, a „NIC” uzyskało wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2008 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY i także nominację do nagrody BESTSELLERek 2008 .