Młodzieżowe DKK i książka „Dwa serca anioła”

W czwartek 11 maja 2017 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, podczas którego została omówiona książka Wojciecha Widłaka pt. „Dwa serca anioła”.

Romek ma trochę więcej niż 6 lat i nieuleczalną wadę serca. Ma też podkrążone oczy, szybko się męczy i nie może grać w piłkę nożną. Przez to, że jest inny, chłopcy z podwórka nazywają go Drakulą. Ale Romek nie jest sam. W jego życiu pojawia się anioł. I to niejeden.

Członków klubu bardzo wzruszyła opowieść o małym chłopcu. To właśnie dziecięca szczerość i dobroć chwyciły czytelników za serce. Przepiękną treść dopełniły ilustracje w kolorze niebieskim i czerwonym symbolizujące żyły i tętnice. Jednym z piękniejszych fragmentów książki były słowa, gdy doktor tłumaczył Romkowi za pomocą rysunku, jak wygląda serce: „Tu w sercu mamy przedsionki, czyli jakby przedpokoje, a tu komory, powiedzmy, że pokoje. Między nimi, jak w prawdziwym domu, są ściany… (…) A w ogóle wiesz, po co jest serce? – zapytał nagle doktor (…) – Pewnie. Do kochania.”