Wykład dla seniorów o Parku Narodowym „Bory Tucholskie”

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w czwartek 15 lipca 2021 roku odbył się wykład Beaty Grabowskiej z Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Skierowany on był do członków Klubu Seniora Astry, działającego przy Chojnickim Centrum Kultury.

Prelegentka w bardzo ciekawy sposób omówiła najważniejsze zagadnienia dotyczące Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, zaprezentowała także slajdy informacyjne o tym terenie, który jest krainą jezior lobieliowych i borów chrobotkowych. Mówiąc o położeniu parku podkreśliła, że zajmuje on centralną, najważniejszą część Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie utworzonego w 2010 roku. Park jest jednak starszy, w tym roku obchodził jubileusz 25-lecia. Obejmuje on teren gminy Chojnice i część gminy Brusy, jego powierzchnia wynosi ponad 4 tys. 600 ha. Dodatkowo otoczony jest liczącą prawie 13 tys. ha otuliną, w której obowiązują inne formy ochrony.

Beata Grabowska mówiła o wprowadzonych na terenie parku narodowego obszarach ochrony, jego jeziorach, w tym 8 jeziorach lobeliowych, chronionych zwierzętach i cennych roślinach. Wspomniała o ofercie dla turystów – szlakach pieszych, rowerowych i konnych, kładkach spacerowych oraz mostkach, a także tablicach informacyjnych przy wejściach na teren parku. Jak podkreśliła, starają się, żeby infrastruktura na terenie parku była drewniana, żeby była bardziej naturalna. Zachęciła także do korzystania z wyznaczonych ścieżek dydaktycznych, w tym ścieżki botanicznej przy siedzibie parku w Charzykowach. Z kolei w Chocińskim Młynie funkcjonuje Centrum Edukacji Przyrodniczej z zagrodą pokazową zwierząt.

Seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, mieli też pytania do prowadzącej, w tym o wilki oraz o grzyby. Na pamiątkę otrzymali broszury, widokówki i piórniki przygotowane z okazji 25-lecia Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.