Wróć

Fizjoterapia i zioła w Czytelni podczas Nocy w Bibliotece

data dodania: 2023.10.09

X Noc w Bibliotece odbyła się w sobotę 7 października 2023 roku w godz. 17.00-21.00. W tym roku hasło przewodnie było „Zdrowo zaczytani”, a przygotowane przez bibliotekarki spotkania, warsztaty, gry i zabawy oraz wystawy nawiązywały do tego motywu. 


Uczestnicy imprezy, którzy odwiedzili Czytelnię mogli wziąć udział w dwóch spotkaniach i obejrzeć dwie wystawy. Dla młodszych przygotowane zostały karty pracy, na których odnaleźli oni bohatera poczytnych książek o przygodach liska Fenka. Niektórzy doskonale kojarzyli tę książkową postać. Zadania były różne – od kolorowanek po liczenie, pisanie i wyszukiwanie różnic na obrazkach w zależności od wieku dziecka, jednak każde nawiązywało do zdrowego stylu życia.

Pierwszym spotkaniem była prelekcja „Pielęgnacja ciała od stóp do głów” Eweliny Brieger i Anny Nowak z Medycznej Szkoły Policealnej w Chojnicach. Ewelina Brieger opowiedziała o pielęgnacji stóp – w jaki sposób o nie dbać, co należy robić, a czego nie. Wielokrotnie podkreślała, że bardzo ważne jest odpowiednie obuwie. Na przykładzie pokazała też, w jaki sposób dobierać buty i na co zwracać uwagę podczas zakupu. Następnie mówiła o zwyrodnieniach, które mogą się pojawić, gdy nie dbamy o swoje stopy, a także o tym, że warto udać się do podologa, który jest specjalistą w dziedzinie chorób skóry i paznokci, a także w profilaktyce stanów zwyrodnieniowych. Druga prelegentka Anna Nowak przybliżyła temat pielęgnacji skóry twarzy. Opowiedziała, w jaki sposób troszczyć się o swoją skórę w dobie różnych zanieczyszczeń, które przyspieszają starzenie się skóry. Jak podkreślała, dawniej nie trzeba było używać na twarz tylu kosmetyków, ponieważ styl życia był zupełnie inny – naszym babciom wystarczyła woda i szare mydło. Prowadząca pytała również słuchaczy o to, jak u nich wygląda mycie twarzy i jej pielęgnacja. Na zakończenie zauważyła, że warto skorzystać z pomocy kosmetyczek i zabiegów, które oferują. Po prelekcji był czas na indywidualne rozmowy.

Drugim gościem w Czytelni była zielarka Stanislava Iwicka, która poprowadziła warsztaty o ziołach. Na początku uczestnicy mogli spróbować dwóch rodzajów ziołowych naparów. Pierwszy był z ziół ogrodowych – mięty, melisy, tymianku, pelargonii, a drugi z ziół dziko rosnących – krwawnika, bylicy, wrzosu i wrotycza. Obie mieszanki zostały zebrane i przygotowane przez zielarkę. Następnie prelegentka pokazywała uczestnikom zioła, które ze sobą przyniosła i omawiała ich właściwości, każdy mógł poczuć także ich zapach pocierając rękami dane zioło. Stanislava Iwicka mówiła m.in. o właściwościach nawłoci, bylicy, piołunu, majeranku, żółtnicy, melisy. Przy każdym ziele wskazywała na narząd, który dzięki niemu lepiej funkcjonuje. Podkreślała także, że niektóre napary nie powinny być używane przy różnych schorzeniach i że warto słuchać swojego ciała przy spożywaniu. Należy też robić przerwy w stosowaniu. Na zakończenie przyznała, że niektóre zioła poznała dopiero w Polsce, gdyż nie rosły one w Słowacji, z której pochodzi.

Podczas Nocy w Bibliotece można było obejrzeć też wystawy. Pierwsza dotyczyła fizjoterapii i jej metod – kinezyterapii, fizykoterapii, kinesiotapingu i masażu. Prezentowane były też książki poświęcone tej tematyce, które są dostępne w bibliotece. Dodatkowo można było obejrzeć sprzęt używany podczas fizjoterapii, m.in. dysk sensomotoryczny, urządzenia do terapii narzędziowej IASTM, aplikator wieloigłowy i pistolet do masażu, chińskie bańki, obciążniki i taśmy do ćwiczeń, maty do akupresury, a nawet łóżko do masażu. Druga ekspozycja znalazła się na planszach zawieszonych na filarach. Zawierały one opisy wybranych ziół, ich zastosowanie, a także przepisy na zdrowotne mikstury, które z danego zioła można przygotować – napary, odwary, nalewki, maści itp. Informacje te wzbogacone zostały pęczkami suszonych ziół. Obejrzeć można było nawłoć, babkę lancetowatą, miętę, melisę, koniczynę czerwoną, piołun, krwawnik, wrotycz, bazylię, majeranek, szałwię, oregano, skrzyp, koper włoski, dziewannę i tymianek.

Organizatorami wydarzeń w ramach X Nocy w Bibliotece pn. „Zdrowo zaczytani” byli Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Akcja dofinansowana została przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.