Wróć

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

data dodania: 2024.01.03

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w piątek 29 grudnia 2023 roku w Czytelni MBP w Chojnicach. Tematem dyskusji były książki Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” i „Służące do wszystkiego”.

Spotkanie upłynęło w świątecznej jeszcze atmosferze. Klubowiczki otrzymały w prezencie notesy Dyskusyjnych Klubów Książki, w których będą mogły notować spostrzeżenia po lekturze. Upominek dotarł z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która koordynuje działalność klubów w województwie pomorskim. 

Rozmawiając o „Chłopkach”, panie podkreślały, że to książka, którą warto przeczytać. Komentowały, że nasze wyobrażenie o sytuacji chłopów pochodzi często z literatury, która wieś mitologizowała. Tymczasem ta książka obala te mity, pokazuje rzeczywistą wieś – biedę i harówkę, a przede wszystkim sytuację kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Prezentuje los kobiet, które ciężko pracowały i dbały o swoje rodziny oraz dziewcząt, którym odmawiano nauki, bo im wiedza niepotrzebna. Uderza także to, że jednym z marzeń dziewczynek było… posiadanie butów. Dyskutujące chwaliły, że autorka zebrała tak obszerny materiał źródłowy i tak umiejętnie uporządkowała go w książce, że podaje wiele jednostkowych przykładów, cytuje różne wypowiedzi. Równie ciekawe są „Służące do wszystkiego”, opisujące historie kobiet, które najmowały się do pracy jako służące, żeby zarobić na utrzymanie rodziny lub wyrwać się ze wsi do miasta. Niektórym z nich udawało się zmienić swój los, ale dla niektórych praca służącej była pracą niewolniczą. 

Członkinie DKK przytaczały także swoje rodzinne historie, które wpisują się w tematykę książek Joanny Kuciel-Frydryszak. Jak podkreślały, babcie i prababcie większości z nas pochodzą ze wsi, ich historie mamy zapisane w genach. Mówiły, że obie te książki to wartościowe pozycje także dla młodych kobiet i że są ciekawe ich wrażeń z lektury. 

Na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się w styczniu, klubowiczki przeczytają powieść „Dżozef” Jakuba Małeckiego.