Wróć

Gumisie wzięły udział w kolejnej biblioterapii

data dodania: 2023.10.03

We wtorek 3 października 2023 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszły Gumisie z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” na cotygodniowe zajęcia biblioterapeutyczne. Na wstępie bibliotekarka poprosiła przedszkolaki, żeby pomyślały o najmniejszej rzeczy, którą kiedykolwiek miały okazję zobaczyć i narysowały ją w małym kółeczku. Maluchy chwilę się zastanawiały, po czym każdy wykonał zadanie. Było ono wstępem do tematu zajęć – książki „Ruthie i jej kłamstewka” Laury Rankin.


Uczestnicy mieli okazję obserwować zachowanie bohaterki książki, która najbardziej na świecie uwielbiała malutkie przedmioty. Widzieli jej radość ze znalezienia najmniejszego aparatu fotograficznego jaki kiedykolwiek widziała. Jej przerażenie, gdy okazało się, że znalazła się osoba, która go zgubiła, złe samopoczucie spowodowane wyrzutami sumienia.


Jak się okazuje powiedzenie „znalezione nie kradzione” nadal znakomicie funkcjonuje wśród dzieci. Cudownie jest przecież znaleźć coś ładnego, ale jak fatalnie czujemy się, gdy sami coś zgubimy. Dziś Gumisie uświadomiły sobie fakt, że znajdujemy coś, co wcześniej ktoś inny zgubił. Dzięki przeżyciom Ruthie przedszkolaki wspólnie wypracowały sposób postępowania w sytuacji zagubienia/znalezienia.


Po owocnej dyskusji wszystkie dzieci usiadły do stolików, przy których pokolorowały kolorowankę z narysowaną lisiczką a następnie pani bibliotekarka przykleiła do nich kółeczka z rysowanymi przez dzieci na wstępie malutkimi przedmiotami. Na zakończenie spotkania było wspólne zdjęcie.


Prace przedszkolaków można podziwiać na wystawce w pomieszczeniu oddziału.