Wróć

Jak to z czekoladą było?

data dodania: 2024.02.16

W czwartek 15 lutego 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano książkę pt. „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie” autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. 

Książka wydana jest bardzo ciekawie. Posiada piękną okładkę i wiele informacji historycznych podanych w pasjonujący sposób. Nie obyło się także bez przepisów na słodkie co nieco. Przygodę z czekoladą rozpoczynamy w 1013 r. p.n.e., a kończymy w 1960. Na przestrzeni lat zapoznajemy się z legendą opowiadającą o pierwszym napotkaniu drzewa kakaowca i jego słodko-gorzkich nasion. Można przeczytać o tym, jak stopniowo zmieniała się forma i zastosowanie „napoju bogów”. Swobodnie przechodzimy przez historię kilkupokoleniowej rodziny Wedlów, która, zafascynowana cukiernictwem i brązowymi nasionami, buduje swoje imperium czekoladowe w Warszawie. Skala przedsięwzięcia nawet teraz wydaje się czymś niewyobrażalnym do wykonania.

Moderatorka postanowiła urozmaicić spotkanie, pokazując i przygotowując meksykańską wersję kakao. Klubowiczki włączone zostały w przygotowania. Prażone ziarna trzeba było obrać ze skorupek, ubić w moździerzu na jak najbardziej gładką masę (nie jest to proste), zagotować z mlekiem i przyprawami korzennymi. Dodano też mączkę kukurydzianą dla zagęszczenia napoju. Tradycyjnie przygotowany napój kakaowy nie smakuje tak samo jak czekolada, do której jesteśmy obecnie przyzwyczajeni, uczestniczki więc chętnie delektowały się wyjątkowym napojem. Aby jeszcze bardziej dosłodzić sobie rozmowę, każda z klubowiczek przyniosła na spotkanie jakąś słodycz wedlowską. Tradycyjna czekolada w kostkach skończyła się jako pierwsza.

Po spotkaniu i przede wszystkim po przeczytaniu książki o rodzinie Wedlów, czekolada i spojrzenie na nią już nigdy nie będzie takie samo. Zawsze będzie pojawiać się sentyment i przypominać się będą niesamowite historie opowiedziane przez Annę Czerwińską-Rydel… Książkę serdecznie polecamy każdemu. Można po nią sięgnąć w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci.