Wróć

Listopadowe spotkanie DKK dla dorosłych

data dodania: 2023.11.28

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych na comiesięcznym spotkaniu, które odbyło się w piątek 24 listopada 2023 roku w Czytelni MBP, rozmawiały o książce Richarda Flanagana „Śmierć przewodnika rzecznego”.

Książka w większości podobała się dyskutującym. Klubowiczki podkreślały, że jest napisana ładnym językiem, treść jest ciekawa, dająca do myślenia, jednak trudna. Niektórym paniom nie spodobała się koncepcja książki, która ich zdaniem jest zbyt przygnębiająca. Czytając, cały czas ma się świadomość, że główny bohater Aljaz Cosini topi się i powoli umiera. Aljaz jest przewodnikiem rzecznym i kieruje wyprawami po rzece dla osób szukających ekstremalnych wrażeń. W wyniku wypadku wpada do wody, zaplątuje się i nie może się wydostać na powierzchnię. Zalewa go nie tylko nurt rzeki, ale także wizje, w których widzi swoje życie, a także swoich przodków i innych bliskich, których losy dotąd były mu nieznane. 

Czytelnik śledzi zarówno osobiste historie bohaterów, ale także dzieje Tasmanii i jej rdzennej ludności – Aborygenów, gdy do Tasmanii dotarli osadnicy brytyjscy. Panie rozmawiały o tym, że potomkowie rdzennej ludności ukrywali swoje pochodzenie przed innymi, a nawet przed swoimi dziećmi. Nie przyznawali się też do tego, że w żyłach mają krew skazańców. Brytyjczycy zamienili bowiem wyspę w więzienia, do których trafiali skazani z Europy. Klubowiczki poruszyły ten problem, a także zagadnienie niszczenia krajobrazu Tasmanii przez białego człowieka. Opisane przez Richarda Flanagana historie obrazują zmaganie się bohaterów z ciężkim życiem, trudnym losem, przeznaczeniem. W książce znalazły się m.in. słowa, że „życie to najokrutniejszy bokser na świecie”.

Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki panie będą rozmawiać o „Chłopkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Ponieważ niektóre członkinie już wcześniej przeczytały tę książkę, chętne sięgną jeszcze po drugi tytuł tej autorki – „Służące do wszystkiego”.