Wróć

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

data dodania: 2024.03.26

Tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się w piątek 22 marca 2024 roku w Czytelni MBP, była książka „Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna” Yiyun Li. Jest to zbiór dziewięciu opowiadań cenionej chińsko-amerykańskiej pisarki.

Najpierw panie powitały w swoim gronie nową członkinię i przedstawiły się, a te klubowiczki, które należą do chojnickiego DKK od początku powspominały, że klub powstał we wrześniu 2009 roku i niedługo obchodzić będzie już 15 rocznicę. Potem zaczęła się rozmowa o „Złotym chłopaku, szmaragdowej dziewczynie”. Dyskutujące podkreślały, że zaczęły czytać tę książkę na spotkanie, same by po nią nie sięgnęły, a tymczasem to ciekawa pozycja, warta polecenia. Jedynie panie, które nie przepadają za tak krótką formą, jaką jest opowiadanie, czuły niedosyt. 

W opisie na okładce można przeczytać, że „bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To ciche, niemal niedostrzegalne tragedie ludzi, którzy wydają się tylko statystami w rozgrywce losu”. Jest to trafny opis. Jak dodały klubowiczki, są to opowiadania o samotności, braku zrozumienia i przebija z nich smutek. Bohaterowie często żyją przeszłością, ich życiem kieruje splot przypadków. Są zrezygnowani, akceptują to, co im się przydarza. Nie próbują zmienić swojego losu, który rzadko bywa dobry. Panie długo rozmawiały o treści poszczególnych opowiadań. Jak zauważyły, zostają one na długo w pamięci. Jest w nich dużo mądrości życiowych, jedna z klubowiczek wynotowała ciekawe cytaty i podzieliła się nimi z dyskutującymi. 

Teraz członkinie klubu czytać będą wybrane tytuły autorki kryminałów Olgi Rudnickiej. Pisarka ta będzie bowiem w kwietniu gościć w MBP w Chojnicach i klubowiczki zamierzają uczestniczyć w tym spotkaniu autorskim.