Pokazaliśmy, że książki są dla chojniczan ważne

data dodania: 2024.04.25

W Biciu chojnickiego rekordu w jednoczesnym czytaniu, które odbyło się w środę 24 kwietnia 2024 roku na Starym Rynku w Chojnicach wzięło udział 765 osób. Nie pobiliśmy ubiegłorocznego rekordu, ale cieszy nas tak duża frekwencja miłośników książek.

Bicie rekordu było jednym z wydarzeń trwającej akcji Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza. Odbyło się pod hasłem „Wspólnie pokażmy, że książki są ważne!”. Nie pobiliśmy wcześniejszych rekordów – w 2022 roku czytało 798 osób, w zeszłym roku 902 osoby, a tym razem było 765 osób. To jednak duża frekwencja z uwagi na inne imprezy, które odbywały się w ostatnich dniach w Chojnicach i na zimową, pomimo wiosny, pogodę.
Udało się natomiast osiągnąć drugi cel akcji – pokazać, że chojniczanie czytają książki i że książki są dla nich ważne. – „Spotykamy się, żeby zamanifestować, że jesteśmy społecznością, która czyta. Bo książki uczą i rozwijają, pomagają poznać i zrozumieć inne kultury i innych ludzi, dzięki książce możemy podróżować po całym świecie. Książka też relaksuje, bawi. Czytamy, żeby odpocząć po ciężkim dniu czy kiedy mamy wolny czas” – mówiła prowadząca Bicie chojnickiego rekordu w jednoczesnym czytaniu bibliotekarka i członkini Stowarzyszenia LekTURa Anna Maria Zdrenka.

Uczestnicy czytali po cichu przez 15 minut przyniesione przez siebie książki. Czytały przedszkolaki, które przybyły całymi grupami na rynek, uczniowie z chojnickich szkół, grupa seniorów i chojniczanie, którzy przyszli na naszą akcję. Nie zabrakło bibliotekarek i dyrektor MBP Anny Lipińskiej, czytał też wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński. Na pamiątkę akcji bibliotekarki rozdawały specjalne zakładki do książek.

Dziękujemy za udział wszystkim, którzy przyszli w środę na Stary Rynek, w tym uczniom i nauczycielom z chojnickich placówek: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 8, Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, Technikum nr 3, Zespołu Szkół nr 2, przedszkolakom i nauczycielom z: Przedszkola Niepublicznego im. Janusza Korczaka, Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Pani Wiaderko oraz Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1. Dziękujemy seniorom z Punktu Opieki Dziennej dla Osób Niesamodzielnych. Podziękowanie składamy też Chojnickiemu Centrum Kultury za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego.

Bicie rekordu odbyło się w ramach akcji Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza, która zorganizowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa, a dofinansowana przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Chojnicach.

Więcej zdjęć na FB biblioteki