Wróć

Rajd XI Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach

data dodania: 2024.06.25

48 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym XI Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach, który odbył się w sobotę 22 czerwca 2024 roku. Trasę Chojnice – Doręgowice – Chojnice pokonało 38 rowerzystów, a na pikniku czekali na nich pozostali uczestnicy.
Organizatorami rajdu Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach są Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Impreza dofinansowana została w tym roku przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe. Zbiórka była przed siedzibą MBP. I chociaż z rana deszcz trochę padał, dotarli rowerzyści, którzy zdecydowali się na przejazd. A potem pogoda się poprawiła i deszcz tylko trochę pokropił. 

Na zbiórce każdy uczestnik dopełnił formalności i otrzymał szprychówki z logo akcji, żeby przyozdobić rower. Rajd otworzyła dyrektor MBP Anna Lipińska, a trasę przejazdu i zasady bezpieczeństwa omówiła bibliotekarka i przedstawicielka Stowarzyszenia LekTURa Anna Maria Zdrenka. Peleton poprowadził Arkadiusz Stasiak, wolontariusz LekTURy. W tym roku przejechano ok. 28 km. Rowerzyści jechali ulicami Chojnic: Gdańską, Subisława, Tucholską, Przemysłową i dalej ścieżką rowerową do Lichnów. Tam był postój za kościołem, po którym pojechali w stronę byłego PGR-u i dalej polnymi drogami do Nowego Dworu. Trasa prowadziła przy znajdujących się tam wiatrakach i można było podziwiać ładne widoki.  

W Nowym Dworze był dłuższy postój przy Świetlicy Wiejskiej. Rowerzystów przyjęła instruktor Monika Hałasowska. W imieniu uczestników podziękowały bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Wioletta Karpiak, które przekazały dla świetlicy pakiet książek oraz gadżety rajdowe. Z Nowego Dworu odjazdowi udali się asfaltem do Cołdanek i następnie polnymi drogami do Doręgowic. Po dojechaniu na miejsce pikniku, każdy otrzymał specjalną plakietkę rajdu Odjazdowy Bibliotekarz.  

Piknik mieliśmy na posesji Bożeny i Piotra Federskich. Bardzo dziękujemy za udostępnienie nam miejsca. Było ono idealne, a dużą atrakcją była możliwość zobaczenia alpak i karmienia ich marchewką. Alpaki nie tylko nie bały się  oglądających, ale chętnie podchodziły, a nawet pozowały do zdjęć.  

Ponieważ przed Doręgowicami zaczęło mocniej padać, uczestnicy schronili się w budynku, gdzie czekały już pyszna drożdżówka, kawa i herbata. Gdy się wypogodziło, każdy mógł upiec kiełbaskę przy ognisku. W trakcie pikniku nie mogło zabraknąć głównego konkursu na najbardziej pomarańczowego uczestnika rajdu XI Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach. Wielu rowerzystów miało na sobie coś pomarańczowego, nawet kapelusze, ale całkiem pomarańczowych było pięć osób. W kategorii dzieci 1 miejsce zdobył Dawid Wahl, a 2 miejsce Jan Lipiński. W nagrodę otrzymali książki oraz pomarańczowe  dzwonki rowerowe. W kategorii dorosłych do konkursu stanęły trzy osoby. Najbardziej pomarańczowym uczestnikiem rajdu okazała się Alina Pelowska, drugie miejsce zajął Leszek Wahl, a trzecie Aneta Kaczmarek. Nagrodami były książki chojnickiej pisarki Sandy Cichej „Deprawacja” ze specjalnymi dedykacjami oraz pomarańczowe  linki rowerowe. 

Drugim konkursem był quiz wiedzy o alpakach, w którym za prawidłową odpowiedź  były wykonane przez bibliotekarki pomarańczowe szydełkowe i plecione breloczki oraz bransoletki. Pytania nie były łatwe, ale udało się na nie odpowiedzieć. Był jeszcze quiz z pytaniami o rajdy Odjazdowy Bibliotekarz  i jego organizatorów. W nim też nie zabrakło chętnych, którzy w nagrodę otrzymali odblaski. Można też był zmierzyć się w konkursie sprawnościowym. Bibliotekarki wręczyły również książkę „Deprawacja” przedstawicielowi Chojnickiego Towarzystwa Miłośników Rowerów „Cyklista” Rafałowi Bronce, w podziękowaniu za pomoc w zabezpieczeniu przejazdu.        

Po zakończeniu pikniku rowerzyści udali się ścieżką rowerową z Doręgowic do Chojnic – indywidualnie lub w grupach. Dziękujemy za udział w rajdzie i za miło wspólnie spędzony czas! 
 

Fot. bibliotekarki MBP w Chojnicach i Arkdiusz Stasiak

Więcej zdjęć na Facebooku MBP