Wróć

Spotkanie DKK dla dorosłych

data dodania: 2025.06.05

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki na comiesięcznym spotkaniu w Czytelni MBP rozmawiały o książce Wita Szostaka „Sto dni bez słońca”. 

Książka podobała się czytelniczkom. Jak można przeczytać na okładce, jest to „zjadliwa satyra akademicka, w której dostaje się zarówno pracownikom naukowym, systemowi kształcenia, jak i polskiej fantastyce”. Głównym bohaterem jest Lesław Srebroń – polski naukowiec zajmujący się prozą wielkiego polskiego fantasty Filipa Włócznika. Lesław Srebroń jest nazwany w recenzji „współczesnym Don Kichotem, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń”. 

Naukowiec w ramach wymiany uniwersyteckiej spędza 100 dni na wyspach Finnegany, gdzie pracuje jako wykładowca na St. Brendan College w Newport. Zajmuje się też swoimi badaniami i poznaje innych naukowców tam przebywających. Książka jest pamiętnikiem Lesława Srebronia z tego pobytu. Jak mówiła jedna z czytelniczek, urzekła ją postać tego „niesamowicie narcystycznego bohatera”. Pozostałe dyskutujące zauważyły, że bohater, każdą sytuację, także tę bardzo niekorzystną dla siebie, potrafi zinterpretować na własny sposób. Padło też zdanie, że postać ta jest denerwująca.

Powieść dobrze się czyta, fabuła jest ciekawie skonstruowana. Miejsce akcji jest realistyczne, jednak jest fikcją – nie ma wysp Finnegany u wybrzeży Irlandii. Nie istnieje też uznany polski pisarz Filip Włócznik, którego twórczość przybliża czytelnikowi Lesław Srebroń. Czytelniczki, które szukały pisarza w wyszukiwarce Google nie znalazły takiego nazwiska. Dyskutujące zauważyły, że jest to książka w książce. Niektórym klubowiczkom w czasie lektury nasunęły się skojarzenia z pamiętnikami Jana Chryzostoma Paska – wspomnienia w stylu gawędy, ładnie napisane. Panie podkreśliły, że to satyra obnażająca ludzi z przerośniętym ego, snobistycznych. Zastanawiały się, czy rzeczywiście świat akademicki jest taki, jak ten opisany przez Wita Szostaka… Klub poleca tę książkę, warto ją przeczytać.  

Tematem następnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się pod koniec czerwca, będzie „Sekretne życie pszczół” Sue Monk Kidd.