Wróć

Spotkanie młodzieżowego DKK

data dodania: 2024.01.12

W czwartkowy wieczór 11 stycznia 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem omawiano książkę Jacqueline Kelly pt. „Ewolucja według Calpurnii Tate”. 

Powieść osadzona została w XIX-wiecznym Teksasie. Calpurnia urodziła się w dobrze sytuowanej rodzinie hodowców bawełny i orzechów pekan. Wśród siedmiorga rodzeństwa jest jedyną dziewczynką. Musi się więc zmierzyć z konwenansami tamtych czasów, kiedy to płeć piękna powinna tylko rozwijać umiejętności niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego, takie jak robienie na drutach, szydełkowanie, gotowanie itp. Na początku bohaterka w milczeniu znosi nakładane na nią obowiązki. Cierpliwie uczy się nawet gry na fortepianie, pomimo że nauczycielka nie szczędzi jej razów wskaźnikiem, gdy tylko popełni błąd. Całe jej życie przewraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia odważa się zapytać swego dziadka o pewną nurtującą ją sprawę. Ekscentryczny dziadek, kapitan w czasie wojny secesyjnej, wynalazca odziarniarni, osoba, dzięki której cała rodzina może żyć w dostatku, budzi irracjonalny postrach wśród swoich wnucząt. Nie inaczej jest z Calpurnią. Mimo wszystko przezwycięża strach i ta decyzja sprawia, że otwiera się na świat nauki. Dziadek okazuje się osobą mającą szeroką wiedzę i chętnie dzieli się nią „nawet z dziewczynką”. Mało tego, uświadamia swojej wnuczce, jak wiele dobrego dla świata zrobiły kobiety.

Książka niezwykle się klubowiczkom spodobała. Było wiele momentów, w których zarówno dziewczęta, jak i moderatorki uświadamiały sobie, że utożsamiają się z główną bohaterką. 

Bardzo polecamy tę książkę zarówno młodym panienkom, dziewczynom, dziewuchom, jak i tej części żeńskiego towarzystwa, która posiadła już wiek 18+. Na dokładkę podpowiadamy, że w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci jest także drugi tom przygód Calpurnii Tate. Jeśli kiedykolwiek pojawi się trzeci, to także bardzo szybko zostanie zakupiony.